29 / 01 / 2023

Kentsel dönüşümle 689 bin 658 konut ve iş yeri yenileniyor!

Kentsel dönüşümle 689 bin 658 konut ve iş yeri yenileniyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 8 yılda riskli alan ve riskli yapılardaki yaklaşık 673 bin bağımsız birimin tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 689 bin 658 konut ve işyeri yenileniyor. Dünya Şehircilik Günü etkinlikleri kapsamında bu yıl 44'üncüsü gerçekleşen kolokyum, "kriz" temasıyla düzenleniyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Türkiye'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünce şehirleşmeyle ilgili krizleri çözmek için yerel idareler, ilgili kuruluşlar ve vatandaşların katılımı ile 8 yıl boyunca yoğun olarak kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediliyor.

Bu süreç içerisinde Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında 59 ilde ilan edilen 269 riskli alan ve 67 ilde yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere tespit edilen rezerv yapı alanlarında çalışmalar yeniden başladı. 

Riskli alan ve rezerv yapı alanlarında bulunan yaklaşık 568 bin bağımsız birim yenileniyor. Ayrıca ülke genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 689 bin 658 konut ve iş yeri riskli yapı statüsünde yeniden inşa ediliyor.

673 BİN BAĞIMSIZ BİRİMİN TAHLİYE VE YIKIMI YAPILDI

Bu kapsamda riskli alan ve riskli yapılardaki yaklaşık 673 bin bağımsız birimin tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı. Geçmiş dönemde yaşanılan terör olayları sonucu yapısal hasarların olduğu Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari'deki bölgelerin yeniden imar ve ihyasıyla ilgili çalışmalar ise tamamlanma aşamasına geldi. 

Ayrıca 33 ilde 161 kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı (KDGPA) ve 11 ilde 16 yenileme alanı olmak üzere yaklaşık 138 bin bağımsız birimi içeren toplam 177 KDGPA ve yenileme alanı ilan edildi, çalışmalara başlandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI İÇİN 15,5 MİLYON LİRA KAYNAK SAĞLANDI

Kentsel dönüşüm çalışmaları ile dönüşüm alanları (riskli alan, rezerv yapı alanı, kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı, yenileme alanı) ve riskli yapılardaki 1 milyon 396 bin bağımsız birimde yaşayan 5 milyon vatandaşın can ve mal güvenliğini teminat altına alacak dönüşüm faaliyetlerinin gerçekleştirilmesiyle ilgili (kira yardımı ve faiz desteği, proje ve kamulaştırma giderleri vb.) yaklaşık 15 milyar 596 milyon lira bedel Bakanlık tarafından ilgili Belediye Başkanlıkları, TOKİ, diğer paydaşlar ve vatandaşlara verildi.

Bakanlığın, 1999 sonrası yapı denetim kanunundaki yaptığı değişiklik ile tam 24 milyon vatandaşın depreme dayanıklı konutlarda güven içerisinde oturacak. Devam eden inşaatların da tamamlanmasıyla birlikte nüfusun yaklaşık yüzde 45'i yani 35 milyon kişi depreme dayanıklı konutlarda yaşayacak. 

81 vilayetimizde kentsel dönüşüm projeleri başlattık!

Murat Kurum: 5 yılda 1.5 milyon konut dönüştürülecek!
Geri Dön