Kepez'in silueti değişecek!

Kepez'in silueti değişecek!

Kepez Belediyesi kentin silueti Masa Dağı’nı imara uygun hale getirmek ve bölge sakinlerinin konut talebini cevaplandırmak için 8 mahalleyi kapsayan imar planı revizyonu hazırladı.Antalya’nın Kepez ilçesi, tarihinin en büyük kentsel yenileme projesiyle, ‘gecekondu bölgesi’ imajından tamamen kurtuluyor. Antalya’ya, Kepez şehir girişinden gelenleri karşılayan Masa Dağı eteklerindeki gecekondu kirliliği, artık fotoğraflar karelerinde kalacak. Kepez Belediyesi, 11 yıllık bir emeğin ardından hazırladığı imar planı revizyonuyla üzerinde 40 bine yakın gecekondu bulunan ve imara uygun sosyal donatı alanları olmayan Masa Dağı çevresindeki 2 bin 700 dönüm araziyi modern bir şehre dönüştürüyor. Kepez tarihinin en önemli imar revizyonu; Fatih, Göçerler, Çamlıbel, Esentepe, Çankaya, Barış, Yavuz Selim, Kazım Karabekir mahallelerini kapsıyor.

8 mahalleye imar revizyonu

Başkan Hakan Tütüncü, binlerce kişiyi konforlu şehir yaşamıyla bir araya getirecek dönüşüm için ilk döneminde 8 mahallenin 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş Hazine ile Vakıf arazileri problemlerini çözdü. Ancak gecekondu sahipleri, taşınmazlarının tapularını alsalar da mevcut imar planlarında verilen hakların(küçük parsel, düşük kat ve düşük inşaat yoğunluğu) yetersiz olması nedniyle, yeni konutlarını inşa edemiyorlardı.

Akdeniz Bülten'de yer alan habere göre; Kepez Belediyesi bölgenin silueti Masa Dağı’nı imara uygun hale getirmek ve bölge sakinlerinin konut talebini cevaplandırmak için 8 mahalleyi kapsayan imar planı revizyonu hazırladı. Yapılan referandumda, plan revizyonunu yüksek oranla kabul edildi.

İmar planları tamam, parselasyon başlıyor Bu kabul sonrasında Kepez Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nün şehir plancıları, 4 yıllık bir emeğin ardından bölge sakinlerini konforlu kent yaşamıyla birleştirecek olan imar planı revizyonlarını hazırladı. Kepez’in gecekondu imajını tarihten silecek olan imar planı revizyonları ilçe ve Büyükşehir meclislerinde kabul edilerek, kesinleşti.

Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü de 2020 yılında 2 bin 700 dönümlük alanın parselasyonunu yapacak. Parselasyonunun tamamlanmasının ardından mülk sahiplerine imar tapuları teslim edilecek. Tapularını alan vatandaşlar da kendi iradeleriyle konutlarını yapabilecekler.

Antalya’ya 1 milyon m2’lik yeşil gerdanlık Başkan Hakan Tütüncü konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Vatandaş eliyle yapılacak olan kentsel yenileme ile Masa Dağı eteklerindeki gecekondular modern konutlara dönüşecek. Yaklaşık 4 yıl çalışarak, imar planlarını yaptık. 8 mahallede, 40 bin kadar gecekondu ihya edilecek. Bölgede 1 milyon metrekare yeni yeşil alanın oluşacağı bir projemiz var. Bu proje bizi çok heyecanlandırıyor. Kentin silueti olan Masa Dağı’nda 1 milyon m2 büyüklüğünde bir yeşil gerdanlık oluşturacağız. Bu yeşil gerdanlığı, geceleri de ışıklandırılacağız. Gece ve gündüz Masa Dağı eteklerine bakıldığı zaman yemyeşil bir ortam görülecek. Masa Dağı, zarif bir hanımefendinin boynundaki bir zümrüt gerdanlık gibi son derece güzel olacak. Bizi çok heyecanlandıran bu proje Antalya’nın siluetini değiştirecek.”

İmar hakları artırıldı

Mevcut imar planında yapılan parsel düzenlemesine göre yasal olarak parsel bazında kat ve yoğunluk artışı verilemiyordu. Bu nedenle vatandaşların kat ve yoğunluk artışı taleplerinin karşılanması için yeni bir imar planına ihtiyaç duyuluyordu. Kentsel Tasarım Müdürlüğü, bu ihtiyacı yanıtlamak amacıyla ilk olarak Barış, Kazım Karabekir, Yavuz Selim, Esentepe ve Çankaya mahallelerine ilişkin imar planı revizyonu hazırladı. Bu bölgeye komşu olan ve aynı imar ve mülkiyet sorunlar meydana getiren Çamlıbel, Göçerler ve Fatih mahalleleri için de imar planı revizyon çalışması yapıldı. İmar revizyonuyla Kazım Karabekir, Yavuz Selim, Çankaya ile Barış ve Esentepe mahallelerinin bir kısmında emsal 0.80, kat adeti 5; Çamlıbel, Göçerler ve Fatih mahallelerinde emsal 0.80 kat adeti de 7 oldu.

Gecekondu gidiyor modern mahalleler geliyor

Revizyon, hak sahiplerine yoğunluk ve kat artışı avantajı sunuluyor. Bölgenin topografyası da dikkate alınıp, meydana getirilen ada parselleri ile vatandaşlar deniz manzaralı konutlar yapılabilecek. İmar düzenlemesinin getirdiği geniş yollar ile bölgede otopark sorunu yaşanmayacak. İmar revizyonu sonucunda kentsel dönüşüm ve yenilenmeyi vatandaş kendisi yapılabilecek. Belediye, imar planını, parselasyonu yapıp ve mülk sahiplerine imar tapularını teslim edecek. İmar tapularını alan vatandaşlar da konutlarını kendilerini istedikleri şekilde yapabilecek. Belediye sadece binaların dış cephesinin geleneksel mimara uygun şekilde yapılması tavsiyesi yapacak. İmar revizyonu alanlarında 10, 15, 20 ve 30 metre genişliklerinde yeni yollar açılacak. Revizyon kapsamında Masa Dağı’nda 1 milyon metrekare büyüklüğünde gerdanlık şeklinde yeşil alan da meydana getirilecek. Böylelikle Başkan Hakan Tütüncü’nün 123 projesinden biri olan Masa Dağı Rekreasyon Projesi de gerçekleştirilecek. Yeni planlar ile daha geniş yollar, daha yeşil bir çevre, büyük okul, kreş, cami ve kamu tesisi alanları ile modern mahalleler meydana getirilecek.