08 / 12 / 2023

'Kesin' diyen İslam Memiş Merkez Bankası'nın faiz kararını açıkladı!

'Kesin' diyen İslam Memiş Merkez Bankası'nın faiz kararını açıkladı!

Deneyimli ekonomist İslam Memiş, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı öncesi öngörüsünü paylaştı.Merkez Bankası'nın yarın (20 Ekim 2022) vereceği faiz kararı merakla beklenirken, İslam Memiş'ten konuya ilişkin dikkat çeken bir yorum geldi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, TCMB'nin hamlesini yorumlarken, "kesin" diyerek 100-200 baz puan indirim beklediğini ifade etti ve kararın döviz tarafını yukarı yönlü destekleyeceğini savundu.

TV100'de kaleme aldığı köşe yazısında İslam Memiş şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yarın saat 14:00’de Ekim ayı faiz kararını açıklayacak.

TCMB’nin 100 ya da 200 baz puan faiz indirmesi bekleniyor.

Banka Temmuz ayında açıkladığı kararda yedi kez üst üste faizi yüzde 14’te sabit bırakmıştı.

Ağustos ve Eylül ayında faiz indirimine devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz konusunda “Kimse bizden şunu beklemesin. Bu iktidar faizi artırmayacak, faizi düşürmeye devam edecek” ifadelerini kullanmıştı.

 Kesin diyen İslam Memiş Merkez Bankası nın faiz kararını açıkladı!

Yani, TCMB’nin Perşembe günü faiz indirimini kesin yapacağı bekleniyor.

Önceden ön görülemeyen bir süreç vardı.

Düşürecek mi, artıracak mı, sabit mi bırakacak?

Faiz indirimi konusu her ne kadar tartışılan bir konu olsa da, iyi tarafı da yok değil.

Mesela belirsizlik yok.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön