KEY ödemeleri başlayınca hak sahipleri bankalara aktı

KEY ödemeleri başlayınca hak sahipleri bankalara aktı

Ziraat Bankası, ilk gün 282 bin kişiye 166 milyon YTL ödedi. Bazı hak sahipleri kimliğini götürmediği için para alamadı..


Uzun süredir beklenen Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri dün başladı. 8 milyon 839 bin hak sahibine on gün içinde geri verilecek toplam 2.8 milyar YTL tutarındaki KEY paralarını ilk olarak TC kimlik numaralarının son iki rakamı 00 ila 08 olanlar aldı. Ziraat Bankası dün saat 15.30 itibariyle 282 bin kişiye 166 milyon YTL ödedi. Bunun 70 binini ATM'den yapılan ödemeler oluşturdu. Hak sahipleri, dün sabah saatlerinden itibaren Ziraat şubelerine akın etti. Şubelerde yer yer uzun kuyruklar ve işlem yoğunluğu yaşandı. Kimi vatandaşların TC kimlik numarasına göre işlem yapıldığını bilmediği gözlendi. Vatandaşlar, vezneler dışında, bankamatiklerden de paralarını alabildi. Birçok vatandaş tahmin ettiğinin altında yattığı için tepki gösterdi. Ancak işlem yapanlar bilgisayar ekranında olan paraları ödeyebileceğini söyleyerek itirazları önlemeye çalıştı. Parasının az yattığını düşünen vatandaşlar ilk itirazını çalıştığı kurumu 3 ay içinde yapma hakkı bulunuyor. Sonuç çıkmazsa sosyal güvenlik kurumuna başvurulacak.

KEY ödemeleri bireysel olarak Ziraat Bankası şubelerinden yapılabileceği gibi Ziraat Bankası Şubeleri'ne başvuruda bulunan kurum, kuruluş ve saymanlıklar aracılığıyla toplu olarak da ödenebilecek. Hisse senedi talep edecek hak sahiplerinin Ziraat Bankası Şubeleri'ne bireysel olarak başvurmaları gerekecek. Hisse senedi talep edecek hak sahipleri bankadan hisse senedi hak sahipliğine ilişkin dekont alacak. Topluca hisse senedi talebi kabul edilmeyecek. Hisse senedi ilmühaberlerinin hak sahiplerine teslimine ilişkin usul ve esaslar daha sonra Emlak Konut GYO A.Ş. tarafından ilan edilecek.

Bankkart'ı bulunmayanlar ise paralarını, vatandaşlık numarasının son iki rakamına göre belirlenen takvimle Ziraat şubelerinden alacak. Hak sahipleri, paralarını 5 yıl içinde istedikleri zaman Ziraat şubelerinden alabilecek.

İlgili haberler

KEY hak sahiplerine ödemeler sorunlu başladı

wwwkeyodemelericom vatandaşın yoğun ilgisi nedeniyle çöktü

Tıklayın..Key ödeme takvimini öğrenin