KEY'e itiraz için son gün 28 Ekim

KEY'e itiraz için son gün 28 EkimKEY'de 3 milyon hatalı işlem, düzeltilmek üzere ilgili kurumlara geri gönderildi.


Tasfiye halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Konut Edindirme Yardımı (KEY) hak sahiplerini, "medyada uzman adı altında bilir bilmez konuşan kişilere inanmamaları" uyarısında bulundu. Sayın, vatandaşların KEY hesabı ile ilgili itirazlarını 28 Ekim'e kadar çalıştıkları kuruma iletebileceklerini belirtirken, "Vatandaşlar, Emlak Bankası'na gelip zamanlarını harcamasınlar. Sosyal güvenlik kurumları, doğru bilgileri tamamladıktan sonra bize listeleri gönderecekler. Şu anda vatandaşlara verebileceğimiz bir bilgi yok" dedi. Halen, bir çok vatandaşın tasfiye halindeki Emlak Bankası'na gelerek veya telefon ederek durumları hakkında bilgi almak istediğini ifade eden Sayın, şöyle devam etti: "Oysa Emlak Bankası bu sorulara cevap verecek durumda değildir. Biz, kanunun verdiği yetki içinde kurumların belli bir format içinde gönderdiği doğru bilgiler ışığında nemaları hesaplayıp, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) göndermekle mükellefiz. Vatandaşlar, Emlak Bankasına kadar gelip yorulmasınlar ve zamanlarını harcamasınlar, telefon etmesinler. Kendilerine istedikleri bilgiyi veremediğimiz için üzülüyoruz."

Vatandaşların kendi durumlarıyla ilgili bilgileri ancak kendi kurumlarından öğrenebileceğine ve bir yanlışlık varsa mutlaka 28 Ekim'e kadar çalıştıkları kuruma başvurmaları gerektiğine işaret eden Zeki Sayın, bu tarihten sonra yapılacak başvuruların dikkate alınmayacağını vurguladı. Sosyal güvenlik kurumlarının doğru bilgileri tamamladıktan sonra, vatandaşın başvuru tarihinden itibaren 2 ay içinde Emlak Bankası'na göndereceğini anlatan Sayın, "O zaman nema hesaplanacaktır. Bundan sonra yine aynı yol izlenecek ve Ziraat Bankası'nca ödeme yapılacaktır" dedi.

Sayın, vatandaşların itirazından sonra, ilgili kurumların (SSK, EmekliSandığı, kurum sandıkları) en son 28 Aralık 2008'e kadar ek bildirimleri yapmak zorunda olduğuna da dikkati çekti. İlan tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen alacakların Hazine'ye irad kaydedileceğini hatırlatan Sayın, vatandaşları, "görsel veya yazılı basında uzman adı altında bilir bilmez konuşan kişilere inanmamaları" konusunda uyarırken, "doğrusu bizim söylediklerimizdir" diye konuştu.