TÜİK

TÜİK

Yeni konut talebi Türkiye'de yükselişini tüm hızıyla sürdürüyor. Gayrimenkul sektöründe dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar tapu ile arsalardaki imar durumları olarak sıralanıyor.

Yıllık gayrimenkul satış adetleri gerçeği yansıtıyor mu?

Keleşoğlu Holding Pazarlama ve Satış Koordinatörü Bilge Özdemir bugünkü yazısında yıllık gayrimenkul satış adetlerinin gerçeği yansıtmadığından bahsetti. İşte Bilge Özdemir'in o yazısı...

Son 10 yılda konut ve diğer yakıtlara kaç TL harcandı?

Türkiye'de hanehalklarının son 10 yıldaki harcamalarının toplamı 9.29 trilyon lirayı bulurken, 'konut, su, elektrik ve diğer yakıtlar' için harcanan para 1.7 trilyon lirayı aştı.

Adana'da yeni konuta ilgi artıyor!

Adana, geçen yıla göre yeni konut satışının artış gösterdiği iller arasında yer aldı. Markalı konut projelerini, 3 boyutlu olarak sunan emlak sitesinin verileri yeni konuta olan ilgisindeki artışı ortaya koyuyor.

Konya'da Ocak ve Şubat ayında bin 963 konut satıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satış istatistiklerine göre, 2016'nın Ocak ve Şubat aylarında Konya genelinde toplam bin 963 adet yeni konut satışı gerçekleşti.

Bingöl’de 4 bin 817 daireye yapı ruhsatı izni verildi!

TÜİK yapı ruhsatı verilen daire istatistiklerini açıkladı. Verilere göre, geçen yıl Malatya’da 9 bin 119, Bingöl’de 4 bin 817 Elazığ’da 4 bin 962 ve Tunceli’de Bin 258 daireye yapı ruhsatı verildi.

Türkiye'nin en yaşanabilir şehri Isparta!

TÜİK'in 2015 yılı İllerde Yaşam Endeksi'ne göre, yaşam endeksinde Isparta, Sakarya ve Bolu ilk sıralarda yer aldı. Eğitim endeksinde Tunceli, çalışma hayatı endeksinde Zonguldak birinci...

Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt'te kaç konut satıldı?

Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illerinin içinde bulunduğu TRC-3 bölgesinin 2015 Aralık ayına ilişkin konut satış istatistikleri açıklandı. Şırnak'ta Aralık ayında sadece 15 konut satıldı.

Yaşam endeksine göre en mutlu il Sinop oldu!

Yaşam endeksinde Isparta ilk sırada yer aldı. Gelir ve servette İstanbul birinciyken, yaşamından en memnun il Sinop oldu. İlk defa yayımlanan illerde yaşam endeksiyle bireylerin ve hane halklarının yaşam koşulları ortaya koyuldu.

2015 yılının 10 ayında konut satışları nasıl seyretti?

Türkiye genelinde bu yılın ilk 10 ayında toplam 1 milyon 40 bin 713 konut satıldı. 10 aylık konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,2 arttı.

Aydın’da bin 921 binaya bina yapım ruhsatı verildi!

TÜİK tarafından açıklanan son 9 aylık yapı izin istatistiklerine göre Aydın’da bin 921 binaya bina yapım ve bin 968 binaya ise kullanma ruhsatı verildi.

Burdur'da Ekim ayında kaç konut satıldı?

TÜİK , 2015 Yılı Ekim Ayı Konut Satış İstatistikleri Antalya, Isparta ve Burdur İli sonuçlarını açıkladı. Burdur'da Ekim ayında %6,5 oranında artarak 229 konut satıldı.

Türkiye genelinde Ekim ayında 104 bin 98 konut satıldı!

Türkiye genelinde ekim ayında 104 bin 98 konut satışı gerçekleştirildi. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12.6, geçen yılın aynı ayına göre de 8.8 artış gösterdi.

Konut satış oranları Eylül ayında düştü!

Fiyatların gerileyeceğini düşünenlerle, piyasanın daha da bozulacağını iddia edenlerin aksine konut satışlarının yılın son üç ayında toplamda 1 milyonu aşması bekleniyor.

Bina inşaat maliyeti yüzde 1,1 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre üçüncü çeyrekte bina inşaatı maliyet endeksi bir önceki çeyreğe oranla yüzde 1,1 arttı.

TÜİK'te yeni dönem!

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nın görev alanıyla ilgili hizmetlerinden sorumlu daire başkanlıklarının kuruluş, görev ve yetkileri düzenlendi. TÜİK, 19 daire başkanlığıyla faaliyetlerini sürdürecek.

TÜİK ek hizmet binasıyla ilgili 10 soru TBMM'de!

TÜİK ek hizmet binası meclis gündemine taşındı. CHP'li Tanrıkulu, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

TÜİK verilerine göre Türkiye'de 57 milyon kişinin borcu var!

Türkiye'de yaşayan zenginlerin geliri artarken, yoksulların da borcu arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, en zenginlerin gelirden aldığı pay yüzde 47.6'ya yükseldi. 'Borcum var' diyenlerin oranı yüzde 70.4 oldu.

Tarihte bir ilk TÜİK işsizlik rakamı resmi işsizlik rakamının altında kaldı!

İŞKUR'a işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı TÜİK'in açıkladığı resmi işsizlik rakamlarını geride bıraktı. TÜİK'e göre 4 milyon 253 bin işsiz var, İŞKUR'da ise rakam 4 milyon 417 bin.

TÜİK Ekim 2018 kira artışı ÜFE TÜFE zam oranı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün enflasyon oranlarını açıkladı. İşte TÜİK Ekim 2018 kira artışı ÜFE TÜFE zam oranı ve hesaplama örneği..

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

TÜİK, mayıs ayı konut satış rakamlarını az önce açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında artarak 119 bin 655 oldu. 

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

TÜİK’in açıkladığı Ocak ayı konut satış rakamlarına göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 artarak 97 bin 019 olarak kaydedildi. 

Hamit Demir TÜİK Ağustos ayı verilerini değerlendirdi!

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir TÜİK konut satış rakamlarını değerlendirdi.

TÜİK konut satış rakamlarını sektör temsilcileri değerlendirdi!

TÜİK’in açıklamış olduğu son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,45 oranında artarak 115 bin 869 oldu.

TÜİK 2016 3. çeyrek inşaat ciro ve üretim endekslerini açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılının üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin "İnşaat ciro ve üretim endeksleri" verilerini açıkladı.

Sektör temsilcilerinden TÜİK Konut Satış İstatistikleri değerlendirmesi!

Türkiye genelinde konut satışları 2016 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 oranında artarak 114 bin 800 oldu. Sektör temsilcileri TÜİK'in konut satış istatistiklerini yorumladı...

Sektör temsilcileri TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni değerlendirdi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu yılın şubat ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir: “Konut satışlarındaki yükseliş yatırımcının ülkeye güvenini gösteriyor” dedi.

TUİK'te Gaziantep verileri konuşuldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Gaziantep Bölge Müdürlüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığında "Gaziantep İline Yönelik TÜİK İstatistikleri" konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

TÜİK

TÜİK TÜİK

Türkiye'de son iki yılda konut satışları 1 milyonun üzerinde seyrediyor. En karlı yatırım aracı olduğunu son beş yıldır kanıtlayan gayrimenkulde, alıcıların olası riskleri en aza indirmek için konut, arsa, ofis veya dükkan gibi bir taşınmazı almadan önce doğru adımlar atması gerekiyor. 1.800'e yakın inşaat firması tarafından yapımı veya satışı devam eden toplam 4 binin üzerinde projeyi bir arada sergileyen 3 boyutlu emlak sitesi 3DKonut.com, bu konudaki en önemli unsurları "doğru taşınmaz", "doğru bölge" ve "doğru fiyat" olarak sıralarken, yatırımcıları da dikkat etmeleri gereken konulara ilişkin uyarıyor. 

ARSADA İMAR 

3DKonut.com'dan yapılan açıklamaya göre birikimlerini arsa yatırımında değerlendirmeyi hedefleyen yatırımcıların, bu noktada detaylı bir araştırma yapması gerekiyor. Burada kritik konu ise arsanın imar durumu. Çünkü, imar izninin olup olmaması ya da imar durumunun...