Kıbrıs'ta emlak sektörü pandemiden nasıl etkilendi?

Kıbrıs'ta emlak sektörü pandemiden nasıl etkilendi?Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, koronavirüs salgını sürecinde Kıbrıs'tan konut almak isteyen birçok Avrupa vatandaşının olduğuna dikkat çekti ve İngiltere, Rusya, İskandinavya’dan insanların internet üzerinden kapora ödeyerek KKTC’den emlak aldıklarını dile getirdi. 


Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, koronavirüs salgını sürecinde Kıbrıs'tan konut almak isteyen birçok Avrupa vatandaşının olduğuna dikkat çekti ve İngiltere, Rusya, İskandinavya’dan insanların internet üzerinden kapora ödeyerek KKTC’den emlak aldıklarını dile getirdi. 

Kıbrıs Gazetesi'nden Eniz Orakcıoğlu'nun haberine göre; kapıların kapalı olması sebebiyle kaporasını yatıranların da ülkeye gelip evlerini teslim alamadıklarına dikkat çeken Sungur, doğal olarak kalan parayı da ödemediklerini vurguladı. 

“YABANCILAR BİRÇOK SEKTÖRE CAN OLACAK”… 

Güney Kıbrıs’ta onca vakaya rağmen çalışan bin, bin 500 kişinin güneye gidip, gelebildiğini dile getiren Sungur, “7 günde bir PCR testi ile güneye giriş çıkışlarına izin veriliyor, ama ülkemize PCR testi yaptırarak gelen ve 2’nci testini de burada yaptıran yabancıların karantinasız girişlerine izin verilmiyor” diye konuştu. Sungur, ülkemizden konut alacak yabancıların direkt olarak inşaat ve emlak sektörünü hareketlendireceğini, dolaylı olarak da pencereci, çimentocu, tuğlacı gibi birçok sektörün kazanç sağlayacağını ve birçok sektörü de canlandıracağını dile getirdi. Kovid-19 pandemisi ve yükselen döviz kurları tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de ekonomik zorlukları beraberinde getirdi. Birçok sektörün darbe aldığı bu süreçte, vatandaşlardaki endişe de arttı. Yüksek meblağların döndüğü emlak sektörü de pandemi sürecinden olumsuz etkilendi.   

Kıbrıs

Sungur: Yabancılar ev için kaparo yatırıyor 

Sungur, aynı şekilde Türkiye’den de Kıbrıs'ta gayrimenkul almak isteyenlerin olduğunu belirterek, emlak ve inşaat sektörünün önünde duran engelin ise kapıların kapalı olması olduğunu belirtti.

Kapıların kapalı olması nedeniyle kaparosunu yatıranların ülkeye gelip evlerini teslim alamadıklarına dikkat çeken Sungur, doğal olarak kalan parayı da ödemediklerini belirtti. Sungur, bu nedenlerden dolayı inşaat firmalarının yeni projeler alamadığına, ellerindeki inşaatları da durduramadığına vurgu yaparak, inşaat ve emlak sektörünün olumsuz etkilendiğini dile getirdi. 

“Sıkıntı müşteri olmamasından değil, müşterinin gelememesinden kaynaklanıyor” diyen Sungur, daha önce uygulanan 3 günlük çift PCR’lı ülkemize gelişlerin yeniden yapılabileceğinin altını çizdi. 

Güney Kıbrıs'ta gayrimenkul yatırımı karşılığında vatandaşlık!

Kıbrıs Gazimağusa'da konuta yoğun talep!