Çukurova Balkon

Kiğılı: `AVM'ler için kira çok da önemli değil'

Kiğılı: `AVM'ler için kira çok da önemli değil' Kiğılı: `AVM'ler için kira çok da önemli değil'

Abdullah Kiğılı, AVM'lerde kiraların kendileri için 3'üncü sırada yer aldığını söyledi.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Kiğılı: "İyi yönetilemeyen, marka konseptini kurgulamayan, alışverişe uygun olmayan alışveriş merkezleri 1 yıl sonra ya yurt olacak ya da hastane"
 
Erkek giyiminin önde gelen markalarından Kiğılı'nın sahibi Abdullah Kiğılı, Türkiye'de çok sayıda alışveriş merkezi (AVM) kurulduğunu söyledi. İstanbul Kurtköy'de 29 Temmuz'da açılacak olan Viaport Outlet Center'de düzenlenen panelde konuşan Kiğılı, AVM'lerdeki kiraların düşürülmesinin kendileri için önemli olmadığını söyledi.

 "Kiralar bizim için 3'üncü sırada" diyen Kiğılı, "İyi yönetilmeyen, marka konseptini kurgulamayan, doğru kiralarla çıkmayan, alışverişe uygun olmayan AVM'ler 1 yıl sonra ya yurt olacak ya da hastane. Bu yüzden AVM sahipleri doğru işler yapmak zorunda" dedi.

Tedirginlik yaşanıyor

 AVM'lerde rüzgarın 180 kilometreden 50 kilometreye düştüğünü, artık daha doğru kararlar verdiklerini ifade eden Kiğılı, "Herkesin aklı başına geldi. Çok AVM yapıldığı için bizleri alma mecburiyetleri var. Deniz bitti, düzgün iş yapmayan kapanacak" diye konuştu.

Türkiye'deki siyasi belirsizliğe de değinen Kiğılı, "Tedirginlik ve belirsizlikler 'acaba yarın ne olacak' endişesini gündeme getiriyor ve insanlar alışveriş yapmıyor. Bu yüzden kapatma davasının bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz. Çünkü Türkiye'nin önü açık" şeklinde konuştu.

Devşirme outlet olmasın

Derimod'un patronu Ümiz Zaim de Türkiye'de hızla artan outletlerin herkesimi memnun ettiğini söyledi. Zaim, "Gerçek outletler, taklitçiliği önlüyor. Satışların pazarda değil, gerçek AVM'lerde faturayla yapılmasını sağlıyor. Ancak devşirme outlet de istemiyoruz" diye konuştu.

Akyiğit'e eleştiri Kızıltaş'a övgü

Perakendecilik sektörünün duayeni Abdullah Kiğılı, panele gelirken gördüğü Birleşik Markalar Derneği (BMD) eski Başkanı Ali Murat Kızıltaş'ı övdü, yeni başkan Ekrem Akyiğit'e ise çattı. Kiğılı, BMD'yi kast ederek Kızıltaş'a "Senin arar olduk" dedi. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kiğılı, "Ben Ekrem'in başkanlığa gelmesini destekledim. Severim de döverim de. Bazı yanlışlıklar oluyor. Genç isimler, düzeltecekler. 46 yıldır bu sektördeyim. Kimseden korkmam" dedi.

Sigara yasağı erkek giyimi satışını vurdu

 İnci Ayakkabı'nın sahibi Ali Murat Kızıltaş, 2007 sonunda perakende satış alanın yüzde 35, cironun ise yüzde 9.9 arttığını söyledi. "Yeni AVM'ler de açılacak. AVM sayısı cirodan fazla büyüyor, sıkıntı burada. Önümüzdeki dönem firmalar arasında değil AVM'ler arasında rekabet yaşanacak" dedi. Abdullah Kiğılı ise AVM'lerdeki sigara yasağından muzdarip. Kiğılı, "Sigara yasağı cafelerdeki satışları yüzde 50 etkiledi. Biz erkek giyimi satıyoruz. Erkekler sigarayı çok içiyor. Bu yüzden erkek işi yapanlar da sigara yasağından fazlaca etkilendi" diye konuştu.

Fakir karısını dövmez gider alışveriş yapar

ADL'nin sahibi Adil Işık, outletlerin aynı zamanda bir misyonu bulunduğunu söyledi. Işık, "Zengin kimse karısı ile kavga yapınca, gider güzel yerden alışveriş yaparak stres atar. Fakir olan kavga edince ya çocuğunu ya da karısını döver. Ama Viaport gibi outletler açılınca kavga edeceğine gelir buralarda alışveriş yapar ve stres atar" dedi. Adil Işık olarak bu ülkenin bayrağını dünyanın 4 bir yanına taşıdığını belirterek, "Ancak Türkiye'ye geleceğini söyleyen yabancı markalar sayfa sayfa haber oluyor. Bizim gibi isimlere ise Allah'ın köylüsü gibi bakılıyor" dedi.

Bugün