Kim Marketleri konut yapıp 70 bin YTL'ye satacak

Kim Marketleri konut yapıp 70 bin YTL'ye satacakHipermarket zinciri Kim, 2008'de Çorlu ve Tekirdağ'da dar gelirliler için sosyal konut yapacak. Grup İstanbul'da Alışveriş merkezi ve lüks konut yapmayı da planlıyor.


Perakendede yollarını ayıran Kim Marketleri'yle Kiler birlikte Antalya'da HES yatırımı yapacak. Kim Yönetim Kurulu Bşk Erol Ersan, 2008'de Çorlu ve Tekirdağ'da dar gelirliler için sosyal konut yapacaklarını da söylüyor

Kim (Kazançlı İstanbul Marketleri), sektörde en hızlı büyüyen hipermarket zincirlerinden biri. Ersan Ailesi'nin sahibi olduğu market zinciri 33 şubesiyle şu an sektördeki en büyük yerel zincirler arasında bulunuyor. Kim'in ortakları arasında üç kardeş, Erol, Ercan ve Ergin... Ersan bulunuyor. Bitlisli olan Ersan kardeşler bundan yaklaşık 20 yıl önce işe bakkalıkla başlamışlar. Ersan kardeşler aynı zamanda Türkiye'nin önde gelen perakande ve gıda zinciri Kiler'in patronu Vahit Kiler'le kuzenler.

Takip edenler iyi hatırlayacaktır, Ersan kardeşler kuzen Vahit Kiler'le 2006'ın sonunda yollarını ayırarak Kim markasıyla sektörde boy göstermeye başlamışlardı.

Geçen yıl peşi sıra açtıkları şubelerle 2007'ye hızlı bir giriş yapan kardeşler, 2008'de de Kim zincire 17 yeni halka eklemeye hazırlanıyor. İstanbul'da yeni açacakları şubelerin yanı sıra İzmit'e ise üç şube açarak girecekler.

Marketçiliğin yanı sıra inşaat işleriyle uğraşan Ersan kardeşler, 2008'de inşaat sektöründe daha da büyümeyi planlıyor. Vahit Kiler'le perakendede yollarını ayıran kardeşler, enerjide ise ortak yatırım yapmaya hazırlanıyorlar. Kim Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ersan'la perakende ve inşaatın yanı sıra el attıkları enerji sektöründeki yatırımları hakkında konuştuk...

tekBORSA: Kiler'le ortaktınız sonra ayrılma kararı aldınız...

Erol ERSAN: 2006 yılına kadar amcamın ve teyzemin çocuklarıyla, Kiler çatısı altında beraber çalıştık. Sonra prensip olarak, teyzemin çocuklarıyla birlikte Kiler'den ayrılma kararı aldık. Marketlerden 25 tanesi bize kaldı. 2007'nin Ekim ayında da bu kez teyzemin çocuklarıyla ayrılma kararı aldık. Teyzemin çocuklarıyla ortakken 32 mağazamız vardı. Ayrılma sırasında bu mağazaların tamamı bizde kaldı. Şimdi 3 kardeş olarak yolumuza devam ediyoruz.

Peki niye ayrıldınız kuzenlerinizle?

ERSAN: Prensip kararı aldık... Ayrılmanın daha iyi olacağını düşündük.

Kiler'den ayrılmanız sırasında bazı kırgınlar olduğu gündeme geldi...

ERSAN: Türkiye'de ortaklıklar bitince kırgınlıklar olur ama biz de Allah'a şükür hiçbir kırgınlık olmadı. Bizde aile bağları çok kuvvetli olduğu için kırgınlıklar olmaz.

Kim'in kaç şubesi var?

ERSAN: 33 tane marketimiz var. Şu an İstanbul'un en büyük yerel market zinciriyiz.

İstanbul dışında İzmit'te de market açma çalışmalarınız var galiba...

ERSAN: İzmit'te üç mağaza kiraladık.

2008'de toplam kaç mağaza açmayı hedefliyorsunuz?

ERSAN: 2008'de hedefimiz yüzde 40-50 büyüme. Daha şimdiden Bağcılar, Arnavutköy ve İzmit'teki 3 şubeyle yüzde 20 büyümeyi yakalamış olduk.

İzmit dışında girmeyi düşündüğünüz yeni şehirler var mı?

ERSAN: Önümüzdeki dönemde Çorlu ve Tekirdağ'da da marketler açmayı düşünüyoruz.

İzmir Karabağ'da bir AVM projeniz vardı sanırım. Orda da hipermarket açacaktınız...

ERSAN: Orası kuzenlere kaldı. Onlar ne yapar bilmiyorum. Ama biz hipermarket açmayacağız orada. İzmir'e şu an değil ama ileriki zamanlarda girebiliriz. Anadolu'ya açılmak istiyoruz.

Peki Anadolu'da nereleri hedefliyorsunuz?

ERSAN: Önce Trakya sonra Marmara ardında da Anadolu'ya açılmayı düşünüyoruz.

2007'de ne kadar ciro elde ettiniz, 2008'de hedef ne?

ERSAN: 2007 yılı itibariyle 150 milyon YTL ciro elde ettik. 2008'de 200 milyon YTL hedefliyoruz.

Sektörde herkesin merakla beklediği Migros'un satışı gerçekleşti. Sektörü nasıl etkileyecek bu satış?

ERSAN: Sektörde satın alma ve birleşmeler daha artacak diye düşünüyorum. Rekabet daha da artacak. Rekabet arttıkça kalite ortaya çıkacak. Bu da müşteriye yarayacak.

Peki büyüklerin karşısında yerel marketlerin şansı ne?

ERSAN: Müşteriye kaliteli hizmet veren, güvenilirliği yakalayan, altyapısı iyi olan marketler, kim gelirse gelsin ayakta kalacak. Yerel market zincirleri arasında satın alma ve birleşmelerin daha fazla artacağını düşünüyorum.

Organize perakende dışında taşımacılık ve inşaatta da varsınız. Orda neler yapıyorsunuz?

ERSAN: Şu an perakende ve inşaatla devam ediyoruz. Kiler'le ortakken Turex diye personel taşımacılığı yapan bir şirketimiz vardı. Ayrıldıktan sonra Turex'i kuzenlere bıraktık.

Sosyal konut yapmayı düşündüğünüzü söylemiştiniz...

ERSAN: Şu an Tekirdağ ve Çorlu'da yap-sat şeklinde küçük çaplı projelerimiz var. Tekirdağ ve Çorlu'da maliyetleri düşürürsek 70-80 bin YTL'ye satacağınız konutlar yapmayı düşünüyoruz. Bunun için şu an 150-300 dairelik sosyal konut yapacağımız arsa arıyoruz Türkiye'de sosyal konut alanında çok büyük açık var.

Arsa fiyatları çok yüksek. Uygun fiyata arsa bulabilecek misiniz?

ERSAN: Şehrin 3-5 km dışındaki arsalar biraz daha hesaplı. Şu an birkaç arsa için görüşmelerimiz devam ediyor. Anlaşabilirsek bu yıl başlayacağız hemen inşaatına.

İstanbul'da düşünüyor musunuz?

ERSAN: İstanbul dışında Marmara ve Anadolu'da sosyal konut yapmayı düşünüyoruz. İstanbul'da arsa fiyatları çok yüksek olduğu için sosyal konut düşünmüyoruz. Fakat diğer projelerde olacağız. İstanbul'da AVM'lerin olduğu karma projeler ve lüks konut yapabiliriz. İstanbul'da bunun için arsa arıyoruz şu an. Uygun fiyata arsa bulursak 2008'de projelere başlayacağız.

Elektriği hem kendimiz kullanacağız hem de satacağız

İnşaat dışında girmeyi düşündüğünüz başka sektörler var mı?

Ersan: Hidroelektrik santraliyle(HES) ilgili bir projemiz var. Hatta onun çalışmasını Kiler'le beraber yapıyoruz. Kiler'le HES kuracağız.

Kiler'in Fethiye'de ihalesini aldığı HES'ten mi sözediyorsunuz?

Ersan: Hayır. Bu başka bir proje.

2008'de mi olacak bu yatırım? HES'in yatırım maliyeti ve kapasitesi ne kadar?

Ersan: Bu yıl yapacağız. Şu an projenin üzerinde çalıştığımız için rakam konusunda bir şey söylemek doğru olmaz.

Elektriği üretip satacaksanız...

Ersan: Kendi marketlerimizde ayda 250 bin YTL gibi bir elektrik parası ödüyoruz. Ürettiğimiz elektriğinin bir kısmını ihtiyacımız için kullanacağız diğerini de satacağız.

Başka HES yatırım olacak mı? Enerjide başka projeler var mı?

Ersan: Yok, şimdilik bir tane HES yatırımı düşünüyoruz.

İstanbul'daki 2 yerel market zincirini satın alabiliriz

Bildiğim kararıyla yerel market zincirlerini satın alma gibi bir düşünceniz var. Şu an satın almayı düşündüğünüz yerel zincirler var mı?

Ersan: Evet, özellikle Marmara'daki yerel zincirlerle ilgileniyoruz. Özellikle son yıllarda bize müthiş sayıda teklifler geliyor. Son iki ayda yerel market zincirleri arasında bize gelenlerin sayısı 40'ın üzerinde.

Peki aralarında satın almayı düşündükleriniz var mı?

Ersan: Böyle bir düşüncemiz kesinlikle var. Şartlar uygun olursa satın almayı düşünüyoruz. Zaten şu an görüştüğümüz bir-iki zincir var. 2008'in sonunda satın alma olabilir.

Anadolu'da mı, Marmara'da mı bu yerel zincirler? Kaç tanesini satın almayı düşünüyorsunuz?

Ersan: İstanbul'daki zincirler. Şu an satın almak için iki tanesiyle görüşüyoruz.

İsim verebilir misiniz? Tanınan zincirler mi bunlar? Kaç şubeliler mesela?

Ersan: İsim açıklamak yanlış olur ama bayağı bilinen zincirler. Her birinin 4-5 mağazası var.

Satın alma için düşündüğümüz rakam ne kadar?

Ersan: Şu anda rakam söylemek yanlış olur. Biz sadece satın alma yoluyla büyümeyi tercih etmiyoruz. Boş dükkanları kiralayıp direkt kendimiz de şube açmaya devam edeceğiz. Hedefimiz ulusal zincirler arasında ilk beşe girmek.

KEZBAN GEBETAŞ/TEK BORSA