Çukurova Balkon

Kimlerde para var?

Kimlerde para var? Kimlerde para var?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Kimlerde para var?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 9 maddelik analizi...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabı http://twitter.com/TebernKireci1 'den "Kimlerde para var" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 9 maddelik analizi...

1) Bu soruyu 2 yıl önce bir arkadaşım sormuştu. Yanıt olarak "son dönemde zenginleşenlerde" dememi bekliyordu. Oysa ki son dönem zenginleşenlerde para yoktu. Borç stoku fazlaydı.

2) Yanıt neydi? 1980 ve 1990'larda büyüyen, 2001 krizine borçla girip batmamayı başaranlarda para var. Hala duruyor:) Çünkü bu kesim 200'li yıllardaki para bolluğunda ve düşük faizli dönemde krediye bulaşmadı. Ne kadar parası varsa o kadarlık iş yaptı.

3) Sağlamcılarda para var. Finansçıların ve bankacıların büyümeyi salık verdiği dönemlerde "Benim kazancım bana yeter. Riske giremem" diyenlerde para var. Büyümeyi karlılığın önüne geçirenlerde para yok. O dönemlerde karlılığı önemseyenlerde para var.

4) Para kazandıkça lükse dalan ve şımaranlarda para yok. Ama yaşam standartlarını sınırlı tutanlarda para var.

5) Müsriflerde para yok. Tasarrufu sevenlerde para var.

6) Hırslı insanlara para uğrasa da kalmıyor. Tok gözlü ve kanaatkar insanlarda para var.

7) Bildiği işi yapanlarda para var. Bilmediği işlere girenlerde para yok. Bilmediği işlere girenlerin bildiği işlerdeki düzenleri de bozuluyor.

8) Çok konuşanlara para uğrasa da fazla kalmaz:) Para konuşan insanı sevmez. Yalan söyleyenler de ise para olsa da iki yakaları bir araya gelmez.

9) Para asabiliği de sevmez. Asabi insanlara uğrasa da onlarda da kalmaz. Yumuşak başlı ve uysal insanlarda para kalır.

Altının fiyatını hangi etkenler düşürür? Hangi etkenler yükseltir?

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayınız

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın