KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım: ''Getto oluşturmuyoruz''

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım: ''Getto oluşturmuyoruz''

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, 'Biz Kiptaş olarak zengin ile fakiri aynı yerde yaşatıyoruz. Yani gettolar oluşturmuyoruz' dedi.


Yıldırım, İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD) tarafından düzenlenen "Konut Geliştirme ve İstanbul Merkezli Yeni Yaklaşımlar" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul'un konut ihtiyacına dikkat çekerek, kentte henüz yapılaşmanın tam olarak oturmadığını, ancak özellikle deprem sonrasında insanların kaliteli ve güvenli konut ihtiyacının önemine vardığını söyledi.

İstanbul'un yenilenmeye ihtiyacı olduğunu belirten Yıldırım, şöyle devam etti: "Yaptığımız konutlarla kentte sosyal yaşam alanları da oluşturuyoruz. İkitelli'de villa dediğimiz büyük metre kareli evlerle 75 metre karelik evlerin de bulunduğu konutları yan yana inşa ediyoruz. Biz  Kiptaş  olarak zengin ile fakiri aynı yerde yaşatıyoruz. 75 metre karelik bir evde yaşayan ile 250-300 metre karelik villada yaşayan ailelerin çocukları aynı okula gidiyor. Yani gettolar oluşturmuyoruz. Kiptaş'ta zengin ile fakiri bir arada yaşatmayı ilke edindik. Bunu Zeytinburnu'nda da dönüşüm projesi olarak uygulayacağız."

Kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, bunun hukuki altyapısı için yasaya ihtiyaç olduğunu, buna dair çalışmaların sürdüğünü hatırlattı.

İsmet Yıldırım, düzgün, sağlam ve güvenilir konut ihtiyacı nedeniyle İstanbul'un 40-50 yıl daha inşaatla yaşayacağını belirterek, "İstanbul daha değerini bulmadı. Kentteki konut fiyatları Avrupa'dakinin çok altında. Şehirleşmeyle, yapılaşmayla birlikte fiyatlar da yerini bulacak" dedi.

Kiptaş'ın Süleymaniye yenileme projesine de değinen Yıldırım, Mart-Nisan gibi temellerini atmayı düşündükleri 2 bin 500 konutluk projeyi bir iki yılda tamamlamayı planladıklarını bildirdi. Yıldırım, "Bu projede çok mesafe aldık. Süleymaniye projesi bizim eski ruhumuz, eski hayatımız" dedi.