KİPTAŞ Karanfilköy'ün kentsel dönüşümüne el attı

KİPTAŞ Karanfilköy'ün kentsel dönüşümüne el attıİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konut şirketi KİPTAŞ'ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Karanfilköy'de kentsel dönüşüm uygulaması için görüşmeleri başlattıklarını söyledi.
Karanfilköy'ün 240 bin metrekarelik arsası olduğunu hatırlatan Yıldırım burada yaklaşık 300 binada 700 bağımsız bölüm bulunduğunu belirtti. Arazinin mülkiyetinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu kaydeden İsmet Yıldırım konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Burası İstanbul'un ilk gecekondu yerleşim merkezlerinden birisi. Burada yaklaşık 60 yıldır işgalci konumunda bulunan 700 aileyi kesinlikle mağdur etmeden kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu çerçevede Karanfilköy sakinleriyle bir araya geliyoruz. Onlara belirli bir para ödeyip ev sahibi yapmak istiyoruz. Onlarsa bize para öneriyor. Biz size para verelim, bize hem konut yapın hem de tapularımızı verin, önerisiyle geliyorlar. Biz buna sıcak bakmıyoruz" diye konuştu.


Arsanın İBB'ye ait ve KDV dahil 832 milyon dolar tahmini bedel ile ihalesi gerçekleştirilen 46 bin 241 metrekare alanlı Levent İETT arsasından 5 kattan daha fazla büyük olduğunu olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Amacımız burayı ağırlıklı olarak konutların bulunduğu bir yerleşim merkezi haline getirmek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kaynak sağlamak. Yoksa kimseyi mağdur etmek gibi niyetimiz yok. Öyle bir niyetimiz olsa bir gecede arazi boşalttırırız. Bir de işgalcilerden 60 yıllık kira bedeli talep ederiz. Biz kentsel dönüşümde kimseyi mağdur etmemekten yanayız. Bundan dolayı ikna yöntemini seçiyoruz" şeklinde konuştu.


Başakşehir'de stadyum ihalesine çıkılıyor


KİPTAŞ'ın gelecek ay Başakşehir Stadyumu ihalesine çıkacağını kaydeden İsmet Yıldırım, "Sayın Başbakan ilk göz ağrısı olduğu için Başakşehir ile çok yakından ilgileniyor. Buraya gerekli olan tüm yatırımları yapmamızı istiyor. Gelip geziyor. Gördüğü aksaklıkları bize düzeltmemiz için bildiriyor. Başakşehir'e yapacağımız stadyum ile de çok yakından ilgili" dedi.


Karanfilköy 1950'lerde işgal edildi


1940'lı yılların sonunda yapılan gecekondu sayımında İstanbul'da 3 önemli gecekondu bölgesi vardı. Bunlar sırasıyla Zeytinburnu, Balat ve Eyüp çevresiydi. Karanfilköy ise 1950'li yıllarda Levent'in inşaası ve Büyükdere Caddesi üzerine sanayi tesislerinin yapılmasıyla işgal edildi. Karanfilköy'deki işgaller 1950'lerde başladı. 1960'larda tamamlandı. Yıkımı bir kaç kez gündeme geldi. Ama gerçekleştirelemedi. 1984 ile 1989 yılları arasında İBB Başkanlığı yapan Bedrettin Dalan'ın da en büyük projelerinden birisi Karanfilköy'ü yıkarak yeniden inşa etmekti.


TEBERNÜŞ KİREÇCİ