KİPTAŞ'ın projesine giren anahtarı % 100 kárlı alıyor

KİPTAŞ'ın projesine giren anahtarı % 100 kárlı alıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi Kiptaş'ın ürettiği evler biter bitmez fiyatını katlıyor. Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım `Bizim evlerin kalitesi piyasadakilerle aynı. Fiyatlar yüzde 50 ucuz. Ev anahtar tesliminde yüzde 100 prim yapıyor' dedi


KİPTAŞ İstanbul'daki dar gelirliye konut üretirken getiri anlamında da diğer yatırım araçlarını geçen primler yaptırıyor. TOKİ'nin yaptığı gibi pahalı konutlardan elde ettiği kárlarla ürettiği 55 bin ile 75 bin YTL arasında konut satarak ev almayı hayal olmaktan çıkaran KİPTAŞ'ın ürettiği evler anahtar teslimi yapıldığı anda yüzde 100 prime de ulaşmış oluyor.

% 50 UCUZ

PROJELER hakkında bilgi veren  Kiptaş  Genel Müdürü İsmet Yıldırım Kiptaş'ın ürettiği evlerin benzer kalitede olan evlere göre yarı yarıya daha ucuz olduğunu belirterek `Bu evler ilk 6 ayda yüzde 50 prim yapıyor. Bittiğinde ise prim yüzde 100'e ulaşıyor' dedi. İstanbul'daki müteahhitlerin yaptıkları konut projelerinde kár marjlarını biraz daha düşürmeleri gerektiğini söyleyen Yıldırım `Aslında İstanbul'daki konut fiyatları dünya ile karşılaştırıldığında çok ucuz. Moskova, Paris, New York gibi şehirlere baktığınızda İstanbul'daki fiyatlar oldukça düşük. Ama kendi içinde de alım gücüne göre pahalı. Bu nedenle de müteahhitler kár marjlarını bana göre yeniden gözden geçirmeliler. Kár marjlarını biraz hafifletirlerse iyi olur' dedi. Kiptaş olarak 2-3 bin konutluk ve 600 milyon YTL'lik yeni konut projelerine başlayacaklarını da söyleyen Yıldırım `Zeytinburnu'nda metrekaresi 2 bin, 2 bin 500 YTL'ye daireler satacağız. Bu konutların benzerleri iki katına satılıyor' dedi.

KİPTAŞ'ın eski eserlerin korunması konusunda da önemli çalışmalar yaptığını söyleyen Yıldırım `Biz Süleymaniye'de çalışmalar yapıyoruz. Tarihi mirasa sahip çıkmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz' diye konuştu. KİPTAŞ'ın kár etme gayesinin olmadığını söyleyen Yıldırım `Pahalı konutları üretip, kazandığımızla sosyal konutlar yapmak belediyemizin genel politikası. KİPTAŞ'ın kár etme gayesi diye bir şey olmamalı. Biz gerçi anonim şirketiz. Mutlaka kárda olduğumuzda vergimizi veriyoruz. Ama vatandaşa bu sosyal olarak yansıdığı zaman mutlu oluyoruz. Zarar da etmiyoruz' dedi. 2 bin-3 bin konutluk proje değişik maliyetle iki-üç ayrı projeden oluşacak.

Müteahhitler kár marjlarını indirmeli

KİPTAŞ'IN İstanbul'daki konut fiyatlarında  TOKİ  ile birlikte emniyet sübabı gibi olouğunu söyleyen Yıldırım `Bizim projeler olmasaydı konut fiyatları fırlardı. Ancak müteahhitlerin hala kár marjlarını indirmeleri gerekiyor' dedi. Müteahhitlerin ucuz arsa bulmaları gerektiğini belirten Yıldırım `Biz de öyle yapıyoruz' dedi. İstanbul'un gündeminde artık ulaşımın ve kentsel dönüşümün bulunduğunu söyleyen Yıldırım `İstanbul bundan sonra ya ulaşımı ya da dönüşümü konuşacak. İstanbul 12.5 milyon kişiye ulaştı. Bundan sonra 16 milyon kişide kalması gerekiyor. Hesaplamalar da buna göre yapılıyor' dedi. Kiptaş'ın 2008'de 12 bin 500 konut hedefinin olduğunu da söyleyen Yıldırım `Bunun 2 bin 700'ünü satışa çıkardık. 10 bin konut projemizi de çıkaracağız' diye konuştu.

İBRAHİM ACAR/STAR