KİPTAŞ'ın arsasına Kosifler villa yapacak!

KİPTAŞ'ın arsasına Kosifler villa yapacak! KİPTAŞ'ın arsasına Kosifler villa yapacak!

Otomotivden sonra turizm yatırımlarına yönelen Kosifler Grubu şimdi de konut işine girdi

Otomotivden sonra turizm yatırımlarına yönelen Kosifler Grubu şimdi de konut işine girdi. Kosifler, Borusan'ın eski yöneticilerinden Ali Vahapzadeh'in de hissedar olduğu Giwa İnşaat Yatırım ile ortak oldu. KİPTAŞ'ın Beykoz'daki arsasını hasılat paylaşımı modeliyle aldı.
 
KİPTAŞ'ın geçen yıl satın aldığı arsa Beykoz Dereseki Köyü'nde.  554 bin metrekare arazinin 300 villa inşaat izni bulunuyor. KİPTAŞ yeni kurulan Kosifler Giwa Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat şirketine arsayı hasılat paylaşımı modeliyle verdi. 
 
TOKİ'nin yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığı şimdiye kadar iştiraki Emlak Konut GYO ile birlikte 50'nin üzerinde proje gerçekleştirdiği hasılat paylaşımı modeline KİPTAŞ geçen yıl başlamıştı. Hasılat paylaşımı modeliyle ilk işi Maltepe Başıbüyük'teki arsayı Özyazıcı Grubu'na vermişti. Grup 300 bin metrekare arsada geliştirdiği Nish Adalar projesiyle 750 milyon TL ciro yapmayı ve bunun 250 milyon TL'sini KİPTAŞ'a vermeye hazırlanıyor.
 
Arsa Basın Birliği Kooperatifi'nindi
Türk Basın Birliği üyelerine ev sağlamak amacıyla kurulan Basın Birliği Kooperatifi'ne  ait olan arsanın yüzde 6 imar izni bulunuyor.
 
300 villa inşa edilecek
Arsanın hasılat payı olarak verilmesinden 140 milyon dolar gelir beklediklerini söyleyen  KİPTAŞ Genel Müdürü İsmat Yıldırım, “Özel orman alanında, kanun ve nizamlara uygun yapılaşmanın nasıl gerçekleştirileceği bu arsa ile göstereceğiz. Burada bodrumlar dahil 300 metrekare alanlı 300 villa inşa edeceğiz. Yapılacak proje Türkiye'de örnek olacak. Ormanın talan ve imar haklarına tecavüz edilmeden güzel bir yapılaşma örneği sergileyeceğiz. Buradaki çalışma ABD ve Avrupa'da örnek olarak gösterilecek nitelikte olacak” dedi.
 
Nish Adalar'da kısa sürede yakalanan başarının KİPTAŞ'ı hasılat paylaşımına yönlendirdiğini kaydeden Yıldırım, “Maltepe Başıbüyük'te halata geçirilen projede satışlar iyi gidiyor. Sorun yok denecek kadar az. Böylesi KİPTAŞ yönetimi için daha iyi olacağını düşündük. Hasılat paylaşımı modelinde KİPTAŞ'ın üzerindeki iş yükü azalıyor” diye konuştu.
 
Borusan'ın ortağı devrede
Arsaya proje gerçekleştirmek için Kosifler Grubu Giwa İnşaat ve Yatırım ile ortak yeni bir şirket kurdu. Geçen ay faaliyete geçen Kosifler Giwa İnşaat Yatırım'da Kosifler ile Almanya kökenli Giwa Holding yüzde 50'şer oranında ortak. Almanya kökenli Giwa Holding ise, Borusan Otomotiv'de, Borusan Grubu ile hissedar.
 
Giwa İç ve Dış Ticaret ünvanıyla faaliyete geçen şirket 2007 sonunda unvan değiştirmiş ve Giwa İnşaat ve Yatarım haline dönüşmüştü. 
 
3 milyon TL sermaye ile kurulan Kosifler Giwa Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat şirketi'nin merkezi İçerenköy Serin Sokak no: 9 adresinde. Şirketin yönetim kurulunda Ali Vahabzadeh, Mehmet Hasan Kosif, Mehmet Selim Kosif, Süleyman Kosif, Sait Köseoğlu ve Ulrich Pius Müler Menrad görev yapıyor.
 
2009'da turizmci oldu
 Kosifler 2009 yılında turizm sektörüne giriş yapmıştı. 24 ilde 24 otel, sloganıyla otel inşa etmeye başlayan Kosifler Grubu Hilton Garden Inn markalı ilk otellerini aynı yıl açtı. Grup turizm yatırımları için 400 milyon dolar ayırdı.
Tebernüş Kireçci