04 / 12 / 2023

Kira gelir vergisi online ödeme!

Kira gelir vergisi online ödeme!

2015 yılı Temmuz ayı vergi takvimine göre, kira gelir vergisinin ikinci taksit ödemelerinin 31 Temmuz'a kadar yapılması gerekiyor. Vergi internetten de ödenebiliyor. İşte kira gelir vergisi online ödeme adımları..Kira gelir vergisi online ödeme!

2015 yılı Temmuz ayı vergi takvimine göre, kira gelir vergisinin ikinci taksit ödemelerinin 31 Temmuz'a kadar yapılması gerekiyor. İlk taksit ödemeleri Mart ayında yapılan vergi internet üzerinden online bir şekilde de ödenebiliyor.


Kira gelir vergisi online ödeme için Gelir İdaresi Başkanlığının kira gelir vergisi sistemine giriş yapılması gerekiyor. Sisteme girdikten sonra ekranın sol bölümünde yer alan listeden “Kredi Kartı İle Vergi Ödeme” işaretleniyor. 


Karşınıza sorgulama ekranı çıkacaktır. Bu ekrandan itibaren yapılması gerekenler adım adım şu şekilde açıklanıyor:


Burada T.C. kimlik numarası, vergi dairesi, vergi türü ve dönem bilgileri yer almaktadır. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra “Sorgula” butonuna basılır.


Borç bilgileri listesi, sorgulanan kriterlere uyan vergi borçlarına ait genel bilgilerin ve borç tutarlarının gösterildiği listedir. Liste üzerinde bir satıra tıklanarak, listenin alt tarafında, ilgili borca ait ödeme planı görüntülenebilir.


Seçilen borca ait ödeme planı listesi borç bilgileri listesinden seçilen borcun ödeme planının gösterildiği listedir. Liste üzerinde bir satıra tıklanarak, listenin yan tarafında, ilgili taksite ait detay bilgiler görüntülenebilir. Listenin ilk sütununda yer alan seçim kutucukları, ilgili borç bu sayfadan ödenebiliyorsa aktif olur, seçilmesi halinde ilgili taksitin ödeme listesine eklenmesini sağlar. Bu ekranın sağ üst köşesinde yer alan ödeme listesine eklenen taksitler görüntülenir.


Ödeme listesi, borç bilgileri sayfasında ödenmek üzere seçilen borçların görüntülendiği listedir. Listenin ilk sütununda yer alan seçim kutucukları aynı provizyonda ödenebilecek borç gruplarını belirtir. 


Aynı anda birden fazla borç grubu seçilip ödenemez. Listeden bir borç grubu seçerek “KREDİ KARTI İLE ÖDEME” butonu tıklandığında karşınıza gelecek olan kredi kartı bilgileri ekranından ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonraki aşamalarda ise kart bilgileri kullanılacaktır. 


Kiralananın yeni malikinin hakları!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

Geri Dön