Kira yardımı almak isteyenler dikkat!

Kira yardımı almak isteyenler dikkat! Kira yardımı almak isteyenler dikkat!

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından yıkılma riski olan evini boşaltan ve kira yardımı talebi belediye tarafından reddedilen vatandaş için devreye girdi.Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından yıkılma riski nedeniyle evini tahliye edilerek kiraya çıkan vatandaşın "kira yardımı" isteği için devreye girerek mağduriyetinin giderilmesini sağladı.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; KDK'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Bağcılar'da bir vatandaş, evinin yıkılma riski bulunduğu için kiraya çıktı ancak Kentsel Dönüşüm Projesi öncesinde evini tahliye edildiği için kira yardımı talebi belediye tarafından reddedildi. 

Vatandaş, kira yardımı alamadığı için mağduriyet yaşadığını iddia edip ombudsmana başvurdu. 

Başvurunun KDK tarafından incelenmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bağcılar Belediyesinden bilgi ve belge talep edildi. KDK, vatandaşın talebinin mevzuata uygun olduğunu, hakkaniyetli bir idare için kira yardımının verilmesi gerektiğini kaydetti.

Belediye yetkilileriyle görüşmeler sonucunda vatandaş, kira yardımı konusunda yeni başvuru yaptı ve idare de başvuruyu kabul etti.

Kentsel dönüşüm kira yardımı için hangi belgeler gerekiyor?