Kiracı zam oranları 2016!

Kiracı zam oranları 2016! Kiracı zam oranları 2016!

Mesken ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşmenin uzaması halinde kira bedeline zam yapılıyor. İşte kiracı zam oranları 2016..Kiracı zam oranları 2016!

Mesken ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Kira sözleşmesi kapsamında kiralamaya ilişkin bilgilere yer veriliyor.


Bu sözleşme genellikle senelik olarak yapılıyor. Kira sözleşmesinin feshedilmemesi halinde süre sonunda sözleşme yenilenmiş kabul ediliyor. Bu durumda kira sözleşmesi hükümleri 1 sene daha uygulanıyor.


Ancak bu süreçte mal sahibi kiracıya zam yapma hakkına sahip oluyor. Peki, kiracıya nasıl zam yapılır? Kiracı zam oranları 2016 nelerdir?


Kiracı zam oranları 2016:

Kira bedeline yapılacak zam hesabı Borçlar Kanunu'nda yer alan formüle göre yapılıyor. Kanun gereğince, kira zam hesaplamalarında üretici fiyat endeksi uygulanıyor.


2016 Ocak ayı ÜFE verilerine göre; Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,33 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,71 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,71 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,28 artış gösterdi.


Yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar kira artış oranı olup; bu orandan yüksek bir oranda kiracıya zam yapılamıyor. Buna göre, 2016 Ocak kira artış oranı yüzde 5,28 olarak karşımıza çıkıyor.


Kiracı hakları 2016!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com