kira zammı nasıl hesaplanır

kira zammı nasıl hesaplanır

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''kira zammı anlaşmazlığı'' hususunu açıkladı. İşte Tamer Heper'in bugünki yazısı...

Kira zammı hesaplama Mart 2016!

Geçtiğimiz sene Mart ayında kira sözleşmesi imzalayan kimselerin sözleşmeleri bu sene Mart ayında yenilenmiş oluyor. Yenilenen kira sözleşmeleri için mal sahipleri zam yapıyor. İşte kira zammı hesaplama Mart 2016..

Kiracı zam oranları 2016!

Mesken ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşmenin uzaması halinde kira bedeline zam yapılıyor. İşte kiracı zam oranları 2016..

Kira zammı hesaplama Ocak 2016!

Ev ve işyeri kiralayan kiracıların senelik sözleşmelerinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Peki, kira bedeline ne kadar zam yapılır? İşte kira zammı hesaplama Ocak 2016..

Kira zammı oranları Ekim 2015!

Kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde belli hesaplamalara göre zam yapılıyor. Kira zammı hesaplamalarında kullanılan oranlar TÜİK tarafından açıklanıyor. Peki, kira zammı oranları Ekim 2015 ne kadar?

Kira zammı hesaplama örneği Ekim 2015!

Kiralama süresi boyunca kiracı kira bedelini ödemek ile mükellef oluyor. Kira sözleşme süresinin uzaması halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapılıyor. İşte kira zammı hesaplama örneği Ekim 2015..

Kira zammı hesaplama örneği 2015!

Taşınmaz mal kiralamalarında kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor. Peki, yeni kira dönemlerinde zam nasıl yapılır? İşte kira zammı hesaplama örneği 2015..

Kira kontratı süresi bitince ne kadar zam yapılır?

Kira kontratı genellikle senelik olarak hazırlanıyor. Yenilenen kira döneminde kiracıya belli oranda zam yapılabiliyor. Peki, kira kontratı süresi bitince ne kadar zam yapılır?

Kira zammı hesaplama Temmuz 2015!

Süresi dolan kira sözleşmeleri için mal sahibi kiracısına belli oranlarda zam yapabiliyor. Kiracı eğer mesken kiracısı ise en fazla ÜFE oranlarında zam yapılıyor. İşte kira zammı hesaplama Temmuz 2015..

Kira zammı ne kadar olmalı 2015?

Taşınmaz mal kiralamalarında, taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşmede kira bedeli, kiranın ödeneceği tarihler ve kira zam hesaplamaları belirtiliyor. Peki, kira zammı ne kadar olmalı 2015?

Kira zammı hesaplama Mart 2015!

Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesinin yenilenmesi kira bedelinde de artış yapılabiliyor. Peki, ne kadar kira zammı yapılır? İşte kira zammı hesaplama Mart 2015 oranları...

Yıllık kira zammı nasıl hesaplanır?

Taşınmaz malların kiraya verilmesi halinde sözleşme imzalanıyor. Belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabilen kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline yıllık zam uygulanıyor. Peki, yıllık kira zammı nasıl hesaplanır?

Kira zam oranları 2015 hesaplama formülü!

Borçlar Kanunu gereğince; Kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor. Peki kiraya zam nasıl yapılır? İşte kira zam oranları 2015 hesaplama formülü...

Aralık ayında kiraya yüzde 8,36 oranında zam yapılabilecek!

Kasım ayına ait üretici fiyat endeksi oranları 3 Aralık'ta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Açıklanan verilere göre Aralık ayında kiraya yüzde 8,36 oranında zam yapılabilecek....

7 soruda yeni kira zammı hesaplaması!

3 yıllık Yeni Ekonomi Programı kapsamında emlak, gayrimenkul sektörüne yönelik önemli düzenlemeler yapıldı. En önemli düzenlemelerden biride kira hesaplamasındaki değişiklik. Peki Yeni Ekonomi Programı ile kira zammı nasıl hesaplanacak?

Yeni Ekonomi Programı'nda kira zammı nasıl hesaplanacak?

Yeni Ekonomi Programı kapsamında yer alan tedbir maddesi ile kira zammı üst sınırı ÜFE ile değil, TÜFE ile belirlenecek. Peki, yeni düzenlemedeki bu değişiklik kira zamlarını nasıl etkileyecek?

Kira zammı hesaplaması nasıl olacak 2018?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı'na göre kira zammı hesaplaması nasıl olacak 2018?

5 soruda değişen kira zammı hesaplaması 2018!

Yeni Ekonomi Programı gereğince kira zammı hesaplaması değişiyor. Peki, kira zammı bundan sonra nasıl hesaplanacak? İşte 5 soruda değişen kira zammı hesaplaması 2018..

Kira zammı hesaplaması değişiyor!

Kira zammı hesaplamasının değişmesine ilişkin hükümler Yeni Ekonomi Paketi kapsamında yer aldı. Peki,kira zammı hesaplaması nasıl değişiyor?

Konut-işyeri Ocak 2018 kira zammı!

Konut-işyeri Ocak 2018 kira zammı oranları belli oldu. Peki, Konut-işyeri Ocak 2018 kira zammı nasıl hesaplanacak?

Kentsel dönüşümde kira yardımı nasıl alınır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2017 yılı 2017 kentsel dönüşüm kira yardımı uygulamaları kılavuzunu yayınladı. İşte klavuza göre, ''Kira yardımı nasıl alınır?'' sorusunun cevabı...

Kira zammı hesaplama 2017!

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık zam yapılıyor. İşte kira zammı hesaplama 2017 örneği..

Kira zammı hesaplama oranı Eylül 2016!

Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında yapılan kira anlaşmasının senelik olarak yenilenmesi halinde kiracıya senelik zam yapılıyor. İşte kira zammı hesaplama oranı Eylül 2016..

Kira zammı hesaplama programı 2016!

Yenilenen kiralamalarda kira bedeline senelik zam yapılıyor. Kira zammı konut ve işyerleri için farklı şekilde hesaplanıyor. Peki, kira zammı nasıl hesaplanır? İşte kira zammı hesaplama programı 2016..

Konut kira zammı nasıl hesaplanır?

Konutunu kiraya veren mal sahipleri, her sözleşme yenilendiğinde kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor. Ancak konut sahipleri istedikleri oranda zam yapamıyor. Peki, hangi oranda zam yapılır? Konut kira zammı nasıl hesaplanır?

Kira zammı hesaplama Mart 2016!

Geçtiğimiz sene Mart ayında kira sözleşmesi imzalayan kimselerin sözleşmeleri bu sene Mart ayında yenilenmiş oluyor. Yenilenen kira sözleşmeleri için mal sahipleri zam yapıyor. İşte kira zammı hesaplama Mart 2016..

Ortak tapu kira geliri nasıl vergilendirilir?

Ortak tapulu taşınmaz mallar kiraya verilebiliyor. Kira bedeli tek bir hesaba yatırılabildiği gibi, iki ayrı hesaba da yatırılabiliyor. Peki, ortak tapu kira geliri nasıl vergilendirilir?

kira zammı nasıl hesaplanır

kira zammı nasıl hesaplanır kira zammı nasıl hesaplanır

15 Temmuz 2015’te annemler kira sözleşmesi yaptı. Aylık 1000 TL ödenecek. Bir yıl tamamlandı, ev sahibi kiranın 15 Temmuz 2016’dan itibaren 1070 TL olmasını istedi. Annemler bunu kabul etti. Şimdi annemler kira zammı için ev sahibini aradıklarında ev sahibi kiraya 180 TL zamla 1250 TL yaptığını söylemiş. Bu durumda annemlerin hakkı nedir, tahliye nedeni olur mu? C.M. 


Bir kira ilişkisinde kira bedellerinin nasıl şekilleneceği yasalarımızda belli. Mevcut durum şu: Kira sözleşmesi yapıldıktan sonraki beş yıl içinde kiraya TÜİK-ÜFE 12 aylık ortalama oranında zam yapılır. Beş yıl sonunda bu oranların üzerine çıkılabilir.


Annenizin kira sözleşmesi 2015 tarihli, demekki 2020’ye kadar endeks üzerinde kira artışı olmayacak. Son kira bedeli 1.070 TL. Temmuz 2017’de endeks rakamı ne gösterecek bu günden bilemiyoruz. Ancak son endeksler...