Kira zammı hesaplama Ocak 2016!

Kira zammı hesaplama Ocak 2016! Kira zammı hesaplama Ocak 2016!

Ev ve işyeri kiralayan kiracıların senelik sözleşmelerinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Peki, kira bedeline ne kadar zam yapılır? İşte kira zammı hesaplama Ocak 2016..Kira zammı hesaplama Ocak 2016!

Ev ve işyeri kiralayan kiracıların senelik sözleşmelerinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Ancak bu zam, mal sahibinin istediği miktarda değil, kanunda belirtilen esaslarda yapılıyor.


Kanunen ev ve işyerindeki kiracıya farklı şekilde zam yapılıyor. Meskendeki kiracıya ÜFE oranlarından yüksek bir oranda zam yapılamazken, işyerindeki kiracıya 2020 yılına kadar sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istenilen oranda zam yapılabiliyor.


Kira zammı hesaplamalarında kullanılan ÜFE oranları, her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Yargıtayın aldığı karara göre, ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar hesaplamada kullanılıyor.


ÜFE oranları Ocak 2016:

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,33 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,71 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,71 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,28 artış gösterdi.


Yukarıdaki enflasyon oranlarına göre, 2016 Ocak ayında kiracıya yüzde 5,28 oranında artış yapılacak.Enflasyon oranları Ocak 2016!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com