Çukurova Balkon

Kiracıya depozito iadesi nasıl yapılır?

Kiracıya depozito iadesi nasıl yapılır? Kiracıya depozito iadesi nasıl yapılır?

Gayrimenkul kiralamalarında kiracıdan belli miktarlarda depozito isteniyor. Bu depozito kiralama sonunda geri veriliyor. Peki, kiracıya depozito iadesi nasıl yapılır?


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Gayrimenkul kiralamalarında mal sahibinin kiracısından talep ettiği depozito bedeli hakkında Borçlar Kanunu'nda bazı sınırlamalar yer alıyor. Mal sahibi istediği kadar depozito isteyemiyor.


Kiracıdan en fazla 3 aylık kira bedeli kadar depozito alınabiliyor. Örneğin kira bedelinizin 1000 TL olduğunu düşünelim. En fazla 3 bin TL depozito ödeyeceksiniz.


Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırıyor, kıymetli evrak ise bir bankaya depo ediliyor.


Kira anlaşmasının sona ermesi durumunda, kiracı tarafından herhangi bir maddi zarar olmamışsa depozito bedelinin iade edilmesi gerekiyor. Peki, kiracıya depozito iadesi nasıl yapılır?


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.


Kira depozitosu hangi durumlarda geri alınamaz?


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com