Kiralık yazlıklarda koronavirüse karşı sertifikalı ev modeli!

Kiralık yazlıklarda koronavirüse karşı sertifikalı ev modeli!Saros Körfezi'nin Erikli ve Yayla sahillerindeki kiralık yazlıklarda Kovid-19'a karşı sertifikalı ev modeli uygulanıyor.


Ege Denizi'nin kuzeydoğusunda Edirne sınırları içinde yer alan Saros Körfezi'nin Erikli ve Yayla sahillerindeki kiralık yazlıklarda tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında "sertifikalı ev" modeli uygulanıyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Emlakçılar, konutların uygunluğunu kontrol ettikten sonra tatilcilere kiraya veriyor, belediye ekipleri de evlerin "sertifikalı ev" modeline uygunluğunu  denetliyor.

Kiralık yazlıklarda koronavirüse karşı sertifikalı ev modeli!

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Saros Körfezi sahillerinde salgına karşı  önlemler aldıklarını belirtti.

Her yıl turizm sezonunda bölgede 3 milyon kişinin tatil yaptığını dile getiren Helvacıoğlu, "Otel ve yatak sayımız az, kiralık ev sayımız fazla. İstanbul'a yakınlığımız nedeniyle sezonda 10 bine yakın ev kiralanıyor. Salgına karşı İlçe Hıfzıssıhha Kurulumuzun tavsiyesiyle 'sertifikalı kiralık ev' modeline geçtik. Bu uygulama otellerde, pansiyonlarda var ama kiralık evlerde yoktu." diye konuştu.

Sertifikalı kiralık evlerin özellikleri hakkında da konuşan Helvacıoğlu, şunları dile getirdi:

"Uygunluk kriterlerini çok açık belirttik. Kiralanan evde yer yatağı olmayacak, paslı, küflü eşyalar bulunmayacak. Yatak sayısı kadar misafir alacağız. Yatak sayısı kadar ev ve mutfak eşyası olacak. Her evin kiralanmadan önce 4 saat temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi için süre ayrılacak. Suyundan tutun da terliğine, havlusuna kadar her şeyin ambalajlı ve yedekli olmasını sağlayacağız. Jandarmamızın sahillerde devam eden kimlik bildirim sistemine bu model de uyum gösterecek."

Kiralık yazlıklarda koronavirüse karşı sertifikalı ev modeli!

- Emlakçılar uygulamadan memnun

Erikli sahilinde emlakçılılık yapan Kudret Uybaş da koronavirüsün tüm turizm sektörünü etkilediğini belirtti.

Rezervasyonlarda geçen yıla göre düşüş yaşandığın dile getiren Uybaş, şunları söyledi:

"Evlerde belli standartların oluşturulması, hijyen kurallarına uyulması ve salgına karşı alınacak tedbirlerin eksiksiz yapılması konusunda koordinasyon içerisine girdik. Erikli sahilindeki emlakçılar olarak uygulamaya destek veriyoruz. Olumlu dönüşler alıyoruz. Gelecek misafirlerimize daha güvenli ve daha sağlıklı bir tatil sunmaya çalışıyoruz." 

Uybaş, Erikli sahilinde evleri günlük 200-400 liraya kiraladıklarını belirtti.

Kiralık yazlıklarda koronavirüse karşı sertifikalı ev modeli!

Emlakçı Gökhan Çevikel de yeni normal yaşam modeline geçilmesiyle birlikte vatandaşların tatil için bölgeye gelmeye başladığını söyledi. 

Salgına karşı "önce sağlık" sloganıyla yola çıktıklarını belirten Çevikel, "Yazlık kiralık evlerdeki eski eşyaların değiştirilmesi, badana ve boyasının yapılması ve her kiracı değişiminde evlerin dezenfekte edilmesi, yedek nevresimlerin yıpranmamış olmasına dikkat ediyoruz. Misafirlerimiz bu yıl Erikli sahiline geldiklerinde farklı bir tatil sistemi olduğunu görecekler." diye konuştu.

 

Tekirdağ'daki yazlık fiyatları yüzde 30 arttı!