Kırsal alanda yaşayan veya yaşamaya söz verenlere 100 bin TL hibe!

Kırsal alanda yaşayan veya yaşamaya söz verenlere 100 bin TL hibe! Kırsal alanda yaşayan veya yaşamaya söz verenlere 100 bin TL hibe!

Tarımsal faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik amacıyla kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı planlayan tarımsal projeleri için 100 bin liralık destek verilecek.


Tarımsal faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek için Amasya, Düzce,  İzmir  ve Mardin'de kırsal alanda yaşayan veya yaşamaya devam eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul veya üniversite mezunu olanlara, tarımsal projeleri için 100 bin liraya kadar hibe desteği verilecek.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girdi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; 2019-2020 yıllarındaki pilot uygulama kapsamında Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin'de kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı sürdüren, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul veya üniversite mezunu olanlar, mahallinde uygulayacakları projelere 100 bin liraya kadar hibe alabilecek.

Hayvansal ve bitkisel ürünler, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimiyle bunların işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler karar kapsamında destek verilecek.

Desteklerin ödenebilmesi için, hibe sözleşmesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması amaçlanacak. Hibe desteklerinden sadece bir kez faydalanabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından söz konusu projelere yönelik diğer hibe programlarına dahil olanlar, bu karar kapsamında yapılan desteklerden yararlanamayacak.