Kocaeli'de 46 yıllık Orduevi Sineması yıkılıyor!

 Kocaeli'de 46 yıllık Orduevi Sineması yıkılıyor! Kocaeli'de 46 yıllık Orduevi Sineması yıkılıyor!

Milli Savunma Bakanlığı ile imzalanan protokolle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen, Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü yanında bulunan 46 yıllık Orduevi Sineması’nın yıkımına başlandı

Yıkılan sinemanın yerine Büyükşehir Belediyesi’nin ’Kültür Tepesi Projesi’ kapsamında yeni bina yapılmayacak. Böylece Abdülaziz’in Av Köşkü olarak da anılan Kasr-ı Hümayun da daha görünür hale gelecek.


Milli Savunma Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından imzalanan protokolle Büyükşehir’e devredilen İzmit Kozluk Mahallesi’nde bulunan ve 1966 yılında açılışı yapılan Orduevi Sineması, yıllarca İzmitliler’e sinema keyfi yaşattı. Ancak 10 yılı aşkın süredir kapalı olan ve kaderine terkedilen Orduevi Sineması binası ve bulunduğu alan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Büyükşehir Belediyesi ekipleri de sinemanın yıkımına kısa süre önce başladı.


Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yıkımın tamamlanmasının ardından Kültür Tepesi Projesi kapsamında alana yeni bina yapılmayacağını, sadece çevre düzenlemesi yapılacağını belirtti. Bu sayede Abdülaziz’in Av Köşkü olarak da bilinen Osmanlı’nın İstanbul dışındaki ayaktaki tek sarayı olan Kasr-ı Hümayun da daha görünür bir hale bürünecek.


VATAN