Kocaeli'deki Mutlu Köy Yaşam Merkezi çürümeye terk edildi!

Kocaeli'deki Mutlu Köy Yaşam Merkezi çürümeye terk edildi! Kocaeli'deki Mutlu Köy Yaşam Merkezi çürümeye terk edildi!

Kocaeli’de 2 yıl önce hayata geçirilen milyonluk Mutlu Köy Yaşam Merkezi projesi adeta çürümeye terk edildi.


Kocaeli’de, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından başlatılan, 2 sene Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen milyonluk Mutlu Köy Yaşam Merkezi projesi adeta çürümeye terk edildi. Sözcü gazetesinden Uğur Enç'in haberine göre, Yaşam Merkezi’nde binalar çöktü, bahçede inekler otluyor.

Kocaeli'nin Derince ilçesinde İshakçılar Barajı ismiyle bilinen Tahtalı Göleti'nin hemen yanı başında, gölete sıfır olan Doğancılar İlkokulu yıkılmış, yerine modern bir izci merkezi yapılmıştı. Bir süre hem Kocaeli'den hem de şehir dışından pek çok izci buraya geldi, kamp yaptı.  İzciler için hayata geçirilen tesiste hemen her şey düşünülmüştü. Fakat Kocaeli'de, Başiskele'de oluşturulan Diriliş Kampı sonrasında Tahtalı bölgesi gözden düştü. Buradaki arazide Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) öncülüğünde engelli vatandaşlar için “Mutlu Köy Yaşam Merkezi” yapıldı. İzci kampından kalma bütün yapılar yenilendi, yüzme havuzu ve spor alanları inşa edildi.


MALİYETİ 1 MİLYON

MARKA'nın 2013 yılı Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı'ndaki Mutlu Köy Yaşam Merkezi'nde saunalara kadar her şey tamamlandı. Derince Belediyesi, Derince Kaymakamlığı, Derince Milli Eğitim Müdürlüğü, Derince Toplum Sağlığı Merkezi, Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi gibi iştirakçileri bulunan projenin amacı engelli bireylere ve ailelerine sportif, re kreatif ve eğitsel çalışmalar yapmak için planlandı. İzci merkezinden dönüştürme çalışmaları için toplam 580 bin TL para harcandı. Yaşam merkezinin toplam maliyeti ise yaklaşık 1 milyon TL'yi buldu. Ancak yapılan çalışmalar yarım kaldı. Harcanan bu para da çöpe gitti.

Yaşam merkezinde yer alan yapılar fırtına ve kötü hava şartları sebebiyle tahrip oldu, yıkıldı. Kaymakamlık da projeden çekildi. Tek sorumlu Derince Belediyesi kaldı. Derince Belediyesi de pek çok proje ortağına rağmen altından kalkamadığı, mobilyalarını alıp hizmete sokamadığı projenin bulunduğu alanı 2 sene önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devretti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise 2 yıl içerisinde bölgede herhangi bir çalışma yapmadı. Tamamen harabeye dönen projede yalnızca birkaç yapı ayakta duruyor. Bugünlerde ise tesiste büyükbaş hayvanlar otluyor.