29 / 09 / 2022

Koçtaş, çevreye iyi gelecek projelere imza atıyor!

Koçtaş, çevreye iyi gelecek projelere imza atıyor!

Koçtaş'ın Anel Doğa iş birliğiyle Türkiye genelindeki mağazalarında oluşturduğu atık toplama noktaları sayesinde ilk 6 ayda 17,10 ton elektronik atık geri dönüştürülürken 39,57 ton tehlikeli atığın da imhası gerçekleştirildi.Koçtaş'ın Anel Doğa iş birliğiyle Türkiye genelindeki mağazalarında oluşturduğu atık toplama noktaları sayesinde ilk 6 ayda 17,10 ton elektronik atık geri dönüştürülürken 39,57 ton tehlikeli atığın da imhası gerçekleştirildi.


Koçtaş'tan yapılan açıklamaya göre, "Daha güzel evler, daha güzel hayatlar" sloganıyla çevreye duyarlı proje ve yatırımlara devam eden ve çevre bilincini şirket politikasının merkezine yerleştiren Koçtaş, yürüttüğü ve destek verdiği projelerle doğal kaynakların kullanımını azaltan stratejileri hayata geçiriyor.


Anel Doğa iş birliği ile mağazalarında oluşturduğu elektronik atık toplama noktalarında kullanım süreleri dolmuş tüm elektronik ürünleri ücret talep etmeden geri dönüştüren Koçtaş, 6. ayını tamamlayan projeyle bugüne kadar 17,10 ton elektronik atığın geri dönüşümü sağlarken, 39,57 ton tehlikeli atığı da imha etti. Böylelikle hem atık malzemelerin çevreye saçılmasının önüne geçildi, hem de elektronik malzemelerdeki insan ve çevre sağlığını tehdit eden unsurlar bertaraf edildi.


Şirketin Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) ile 2011 yılından bu yana birlikte yürüttüğü "Atık Ambalaj Geri Dönüşüm Projesi" kapsamında ise tüm Koçtaş mağazalarına atık kutuları yerleştirildi. Ayrıca projenin başarısı ve etki alanını artırmak için tüm Koçtaş çalışanlarına eğitimler verildi.


Projenin sağladığı fayda ile 66 bin 572 ağacın kesilmesi önlendi. Ayrıca 6 binin üzerinde ailenin yıllık elektrik tüketimine denk gelen bir tasarruf sağlandı. ÇEVKO Vakfı ile yapılan işbirliğiyle 4 futbol sahası büyüklüğünde depolama alanı kullanımı kazanılırken, 581 ailenin yıllık tüketimine denk gelen su tasarrufu gerçekleşti.


Koçtaş, çevreye duyarlı yatırımları ve işbirlikleriyle; doğanın korunmasına ve çalışmalarına devam ettiği sürdürülebilir üretim ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edecek.


AA
Geri Dön