Kombi sektörü, konutta canlanmayı bekliyor

Kombi sektörü, konutta canlanmayı bekliyor

Gayrimenkulde bu yılın durgun geçmesi, kombi sektörünü de etkiledi. Satışların yüzde 20 azaldığı sektörde, firmalar konutta hareketliliğin artmasına odaklandı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Emlaktaki durgunluk, kombi sektörünü de olumsuz etkiledi. Firmaların sabit fiyat, uygun ödeme koşulları ve vade seçeneklerine rağmen istenilen satış adetlerinin yakalanamadığı sektörde, bu yılın yüzde 20 düşüşle kapanması bekleniyor. Konut sektöründeki canlanmayla satışlarını artırmayı hedefleyen firmalar, rekabette düşük yakıt tüketimi sağlayan ve ileri teknolojiye sahip ürünlerle öne çıkmaya çalışıyor.

'% 10 büyür' denilirken...
Sektörün bu yıl ekonomik ve politik her türlü gelişmeden nasibini aldığını belirten Vaillant Türkiye Genel Müdürü Levent Taşkın, "Bu yıl, 2006 sonuna göre pazarın yüzde 10 büyümesi öngörülürken, geçen yılın yüzde 20 altında gidiyoruz" dedi. Genelde en yoğun dönem olan eylül-ekim performansının da düşük olduğunu anlatan Taşkın, şöyle devam etti:

Talepler ertelendi
"Seçim belirsizliği nedeniyle yılın ilk 6 ayı durgun geçti. Konuttaki durgunluk kombi sektörüne de yansıdı. Ayrıca Ramazan ve okulların açılması gibi nedenlerle talep ertelendi. Gaz altyapısının kurulduğu bölgelere de henüz gaz verilmedi. Tüm bu etkenler sektörü olumsuz etkiledi." Taşkın, 2006'da 600-650 bin adet kombi satıldığını, bu yılki rakamın ise 520-550 bin olacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

pus