02 / 07 / 2022

Komşu ülkelerden alınan inşaat projeleri tutarı azaldı!

Komşu ülkelerden alınan inşaat projeleri tutarı azaldı!

Jeopolitik gerginlik nedeniyle Türk müteahhitlerinin komşu ve çevre ülkelerden aldığı yıllık proje tutarı 25 milyar dolardan yarı yarıya azalarak 12.5 milyar dolara düştü.Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, jeopolitik gerginlik nedeniyle Türk müteahhitlerinin komşu ve çevre ülkelerden aldığı yıllık proje tutarının 25 milyar dolardan yarı yarıya azalarak 12.5 milyar dolara düştüğünü açıkladı.


TMB'nin 32. olağan genel kurulu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla Ankara'da yapıldı.


Toplantının açılışında konuşan Başkan Yenigün, referandum öncesi yaşanan belirsizliklerin yatırımcılar için stres kaynağı olduğunu söyledi. Türkiye'nin Rusya, Suriye, Irak ve Mısır gibi komşu ve çevre ülkelerle yaşadığı gerginliklere üstü kapalı işaret eden Başkan Mithat Yenigün, jeopolitik gerginlik nedeniyle Türk müteahhitlerinin yurtdışında aldığı yıllık proje tutarının 25 milyar dolardan 12.5 milyar dolar seviyesine gerilediğini açıkladı.


ŞİMŞEK: RUSYA İLE DİYALOG İÇİNDEYİZ

Yenigün, komşu ülkelerde ortaya çıkan olumsuz şartlar nedeniyle müteahhitlerin Afrika ülkelerine yöneldiğini, ancak buradan iş alabilmeleri için hükümetin müteahhitleri kredi ve fonlarla desteklemesi gerektiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, Başkan Yenigün'ün iş kaybına uğradıklarına ilişkin eleştirisine yanıt verirken, "Kötümser olmaya gerek yok. Rusya ile diyalog içindeyiz. Görüşmemizde bütün sınırlamaları kaldırmalarını isteyeceğiz" dedi.


'SURİYE VE IRAK'I İNŞA EDECEĞİZ'

Terör ve savaşın yaşandığı ülkelerde de sıkıntıların ömür boyu sürmeyeceğini ifade eden Şimşek, "Belki birkaç yıl sonra Irak, Suriye, Libya, Yemen nasıl inşa edilecek onu konuşuyor olacağız. Öyle iş olacak ki, belki de bir çoğuna yetişemez hale geleceksiniz" diye konuştu.


Şimşek, halen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın üye olduğu BRICS ülkeleri grubuna Türkiye'yi de üye yapmayı düşündüklerini, bu sayede bu ülkelerdeki yatırımlardan Türk müteahhitlerinin de pay alabileceğini söyledi.


Sputnik News