Almanya'da alınan inşaat ruhsat sayısı arttı!

Almanya'da alınan inşaat ruhsat sayısı arttı!Almanya'da geçen yıl konut için alınan inşaat ruhsatı sayısı 285 bin 100'e çıkarak son 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.


Almanya'da geçen yıl 285 bin 100'le son 11 yılın en yüksek seviyesine yükselen konut için alınan inşaat ruhsatı sayısı bu yılın 9 aylık döneminde 222 bin 800'e ulaştı.


Türkler Almanya'dan 2 milyon konut aldı!


Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2014 yılı eylül ayı toplantısında ekonomiyi canlandırmak için radikal kararlar almış ve bu kapsamda yüzde 0,15 olan politika faizini yüzde 0,05'e, yüzde 0,40 olan marjinal borç verme faizini yüzde 0,30'a ve yüzde eksi 0,10 olan mevduat faizini yüzde eksi 0,20'ye çekmişti. Banka, bu yılın aralık ayında Frankfurt'taki toplantısında da mevduat faizini 10 baz puan daha düşürerek yüzde eksi 0,30'a indirdi.


Faizlerin tarihi düşük seviyeye inmesinin ardından, Avrupa ülkelerinde özellikle Almanya'da düşük faiz oranlarının konut sektörüne etkisi gündeme geldi. 


AA muhabirinin Almanya Federal İstatistik Ofisi'nden (Destatis) edindiği verilere göre, Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da konutlar için verilen inşaat ruhsatı sayısı, 2009 yılından bu yana giderek arttı.  

Ülkede, geçen yıl konut için alınan inşaat ruhsatı sayısı 285 bin 100'e ulaşarak son 11 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu sayı, geçen yıl 2013 yılına kıyasla ise yüzde 5 artış kaydetti.  


Frankfurt'ta faaliyet gösteren Gün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya'da düşük faiz ortamının inşaat sektörünü olumlu etkilediğini belirterek, "Biz faizlerin düşük olmasından memnunuz. Almanya'da konut konusunda hala açık var. İnsanlar, faizler düştüğünde çok daha ucuza para bulup ev almayı tercih ediyorlar" dedi.


AA