Konak Pier'deki tadilat çalışmaları devam ediyor!

Konak Pier'deki tadilat çalışmaları devam ediyor! Konak Pier'deki tadilat çalışmaları devam ediyor!

İzmir'in tarihi yapılarından Konak Pier'deki tadilat çalışmaları görenleri hayrete düşürdü. Yıllara meydan okuyan binanın duvarları iş makineleri ile yıkıldı ve yapının tarihi bütünlüğü ortadan kalktı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


İzmir'in tarihi yapılarından Konak Pier'deki tadilat çalışmaları görenleri hayrete düşürdü. Yıllara meydan okuyan binanın duvarları iş makineleri ile yıkıldı ve yapının tarihi bütünlüğü ortadan kalktı. 

Paris'teki Eyfel Kulesi'nin mimarı olarak da bilinen ünlü Fransız mimar Gustave Eiffel'in 1890 yılında tasarladığı yapının Pasaport'a bakan cephesinde gerçekleşen tadilat işlemleri "gecekonduyu" andıran manzaralar ortaya çıkardı. 1995 yılında alışveriş merkezi olarak düzenlenmek için kapsamlı bir tadilata alınan tarihi yapıdaki son tadilat çalışmasını görenler şaşkına döndü. İş makinelerinin rahat çalışması için tarihi yapının bir duvarı yerle bir edildi, restorasyonun iş makineleriyle sürdürülmesi tepki topladı. 


'Cahilce bir çalışma'

İkinci tadilat çalışmalarıyla harabeye dönen yapının yenileme çalışmalarında kepçenin binanın içine girmesi için tarihi duvarlardan birinin yıkıldığı, içeride toplanan molozların bu sayede dışarıdaki kamyonlara yüklendiği iddia edildi. 

Deniz Kuvvetleri'nin taşınmasının ardından boşaltılan Konak Pier'in restorasyon çalışmaları için kuzey kısmına bakan duvarın yıkılmasına tepki gösteren vatandaşlar, "Kepçenin içeri girmesi için tarihi yapıya zarar verildi. Restorasyon çalışmaları sırasında kepçe içeriye girip çıkarak dışarı moloz taşıyor. Böyle bilgisizce ve cahilce bir çalışma olamaz. İzmir'in ayakta kalan yapısı restorasyon yapılmaya çalışılırken bir yandan da tarihi dokusuna büyük zarar veriliyor" diye konuştu. 

Konak Pier içerisinde faaliyet gösteren bir işletmenin mevcut salonunu genişletmek üzere başladığı çalışmaların, 2003 yılında Koruma Kurulu tarafından alınan onay doğrultusunda sürdürüldüğü ve yasal olduğu öğrenildi. TOLGA TEKİN


Gümrük binası olarak kullanıldı

Konak Pier, İzmir'de tarihi değeri yüksek yapıların başında geliyor. 1867 yılından 1950 yılları sonuna kadar gümrük binası olarak kullanılan Konak Pier, ünlü Fransız mimar ve inşaat mühendisi olan Gustave Eiffel tarafından 1890 yılında dizayn edildi. İzmir'in tarihi Konak Meydanı yakınında özel bir konuma sahip bu özgün yapı, uzun yıllar gümrük binası olarak kullanıldıktan sonra 1960 yıllarında Balık Hali oldu.


Yeni Asır

pus