29 / 03 / 2023

Konak Pier'in satışı iptal!

Konak Pier'in satışı iptal!

Bir bomba haber de İzmir'den! İzmirliler bu haber sizi yakından ilgilendiriyor! Konak Pier'in Ege Varlık'a satışına iptal kararı geldi. Satış neden iptal edildi?İzmer AŞ Genel Müdürü Ruşen Sökeli, Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin, Konak Pier'in üst kullanım hakkını, İzmer AŞ'nin kredi borcunu İş Bankasından devralan Ege Varlık AŞ'ye icra yoluyla satışına ilişkin mahkeme kararını bozduğunu bildirdi.

Ruşen Sökeli, yaptığı açıklamada, Konak Pier'in üst kullanım hakkının, şirketlerinin İş Bankasından kullandığı 3 milyon dolarlık krediden doğan borcu devralan Ege Varlık AŞ'nin talebi doğrultusunda, geçen yıl Temmuz ayında  İzmir  1. İcra Hukuk Mahkemesi kararıyla Ege Varlık A.Ş'ye satıldığını hatırlattı.

Satışa, şirketlerinin Konak Pier projesine ''oldu bittiyle el konulması'' olarak değerlendirerek itiraz ettiklerini belirten Sökeli, ''Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, yaptığımız itirazı kabul etti ve Ege Varlık AŞ'ye satışını iptal etti'' dedi.

İzmer AŞ'nin ''25 milyon YTL borcu var'' yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını da kaydeden Sökeli, Ege Varlık AŞ ve İş Bankasının süreçte kötü niyetli davrandığını öne sürerek, ''Biz bugüne kadar 1 milyon 950 bin dolar ödemişiz. 2 milyon 800 bin dolar faizler de dahil bir borcumuz var. Bu borç da protokol doğrultusunda ödeniyor. Ege Varlık AŞ ve İş Bankası, Mavişehir EGS Parkta yaptığını yapmak istedi ama Yargıtay bu tür bir uygulamaya geçit vermedi'' dedi.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi kararındaysa, ''İcra Müdürü ihale sırasında tarafların menfaatine uygun hareket etmek zorundadır. İhaleye başlarken mahcuzların kıymet takdir tutanaklarında belirtilen değerlerini dikkate alıp borcu karşılayabileceği muhtemel olandan başlayarak ihaleyi sonlandırması gerekir'' ifadelerine yer verildi.

Türkiye Denizcilik İşletmelerine ait olan Konak Pier'in 25 yıllık işletme hakkı, 1996 yılında İzmer AŞ'ye verilmiş, daha önce balık hali olarak kullanılan bina, alışveriş merkezi haline getirilmişti. İzmer AŞ, 2002 yılında Konak Pier'in kapılarını ruhsat almadan açmış, alışveriş merkezi Konak Belediyesi tarafından mühürlenmişti. Yaklaşık 1 yıl kapalı kalan Konak Pier 2003 yılında yeniden açılmıştı.

İzmer AŞ'nin, Konak Pier'in restorasyonu sürecinde İş Bankasından aldığı kredi borcunu Ege Varlık AŞ devralmış, şirket, İcra Müdürlüğüne başvurarak üst kullanım hakkının satışını istemiş, ihaleyle geçen yıl Temmuz ayında Konak Pier'in üst kullanım hakkı Ege Varlık AŞ'ye satılmıştı.
Geri Dön