Konak Tramvayı'nda ray döşeme çalışmaları tamamlandı!

Konak Tramvayı'nda ray döşeme çalışmaları tamamlandı! Konak Tramvayı'nda ray döşeme çalışmaları tamamlandı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, gidiş-geliş 26 kilometre uzunluğa sahip olan Konak Tramvay hattında ray döşeme çalışmalarını tamamladı. 


 

Yatırımlarına son sürat devam eden  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nin modern, çevreci, konforlu ve güvenli bir toplu ulaşım için başlattığı raylı sistem yatırımında çok önemli bir aşama daha tamamlandı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Karşıyaka Tramvayı'nın geçtiğimiz yıl hizmete girmesinin ardından, Konak Tramvayı'ndaki çalışmalarda da sona gelindi. Fahrettin Altay ile Halkapınar arasında çift hat olarak hayata geçirilen toplam 25,6 kilometre uzunluğundaki ray döşeme çalışması bitti. Mithatpaşa karayolu alt geçit çalışmaları nedeniyle bekletilen 50 metrelik son raylar da tamamlandı ve F.Altay-Halkapınar hattı buluştu.   

Bugüne kadar neler yapıldı?


- Konak ve Karşıyaka tramvaylar için güzergah boyunca çift hat olmak üzere, toplam 42.2 kilometre ray döşendi. Depo sahalarında ise ayrıca 3.8 kilometrelik tramvay hattı oluşturuldu. 
- Bir tanesi Karşıyaka-Mavişehir bölgesinde, diğeri Konak-Halkapınar bölgesindeki depo sahalarında olmak üzere 2 adet Atölye-Yönetim Binası, 2 adet Destek Binası ve 2 adet Araç Yıkama Tesisi hayata geçirildi.
- Bostanlı Deresi üzerinde bir adet çelik tramvay köprüsü inşa edilirken, aynı dere üzerindeki betonarme köprü ve Meles Deresi üzerindeki prefabrik köprü de yenilendi. 
- 17 araç ve 14 durağın hizmet verdiği Karşıyaka Hattı’nda 2’si depo sahasında olmak üzere 6 adet, 21 araç ve 18 durağın hizmet vereceği Konak Hattı’nda ise 2’si depo sahasında olmak üzere 8 adet trafo binası inşa edildi. 
- Enerji temin ve haberleşme amaçlı olarak kullanılmak üzere yaklaşık 500 km kablo çekildi.  - Güzergah boyunca yaklaşık 70 bin metrekare yeni çim alan yaratıldı.
- Projede 300 kişi fiilen görev yaptı.

Deneme seferi için geri sayım 


Ray imalatlarını tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da hattaki elektrifikasyon, sinyalizasyon, yol, yeşil alan düzenleme ve trafik güvenliği ile ilgili çalışmalarına da devam ediyor. 18 duraktan meydana gelen Konak Tramvayı'nda deneme seferleri Şubat ayı ortasında başlayacak. 6 trafo binası, 40 adet makas, Halkapınar’da atölye ve yönetim binası ile depolama tesisinin de yer aldığı Konak Tramvayı, test sürüşleri tamamlandıktan sonra İzmirlilerin hizmetine girecek.

Vagonlar hazır


İç ve dış tasarımında mavi ve turkuaz tonlarıyla deniz kenti vurgusu yapılırken, aynı zamanda İzmir’in güneşli havası ile canlı ve neşeli yapısının da öne çıktığı İzmir’in tramvay araçları, 32 metre uzunluğunda ve 285 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Yapılan fizibilite çalışmalarına göre, Konak hattında günlük ortalama olarak 95 bin yolcu taşınacak. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak Tramvayı'nda hizmet verecek olan 21 aracı, Halkapınar ve Mavişehir depolama alanlarında hazır bekletiliyor.