Konak'ta kıyı tasarımı yapılacak!

Konak'ta kıyı tasarımı yapılacak!

İzmir deniz projesi kapsamında düzenleme çalışmalarına başlanan Konak Pier ile Karataş arasındaki bölge iğde, ılgın, ağaç zakkum, palmiye, yapraklı dut ve çalı erguvan gibi kıyıda yetişebilen ağaç türleriyle donatılacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin denizle bağının güçlendirilmesi için Mavişehir'den Inciraltı'na uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanması hedefiyle başlattığı "İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi" çerçevesinde Pasaport'tan sonra Konak Pier ile Karataş bölgesi arasında kalan (Konak bölümü) bölüm için de düzenleme çalışmalarına başladı. Mart ayında tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında 1 km uzunluğundaki yaklaşık 72 bin m2'lik alan tasarımla yenilenecek. Bu projenin maliyeti 3 milyon 861 bin TL. 


YENİLENECEK

Yayalar, bisikletliler ve engellilerin rahatlıkla kullanabileceği şekilde düzenlenecek proje kapsammda, öncelikle yeşil dokunun güçlendirilmesi amacıyla bölgeye iğde, ılgın, ağaç zakkum, palmiye, gülibrişim, akasya, teşbih ağacı, çınar yapraklı dut, çalı erguvan gibi kıyıda yetişebilen türlerden çok sayıda ağaç bitkiler dikilecek. Geniş çim alanlar oluşturulacak. Özel olarak tasarlanmış ağaç altı ızgaralar ve ağaç altı aydınlatmalarla güvenlik ve estetik sağlanacak. Bitkisel peyzaj düzenlemesinin en dikkat çekici bölümleri ise palmiye parkı ve yeşil tepeler olacak. Pier'le kıyıdaki gemi heykeli arasındaki yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik büyük bir alan tümüyle ağaçlandırılacak. Bu bölgeye en az 50 adet palmiye ağacı dikilerek oturma grupları yerleştirilecek. 


SEYİR KEYFİ 

Konak İskelesinin yakınında yer alan ve yıllar içinde basamakları, yeşil dokusu bozulan amfi de proje kapsamında yenilenecek ve üç yeşil tepe daha oluşturulacak. Böylece, İzmirlilerin muhteşem körfez görüntüsünü izlemek için severek kullandığı çim amfinin bulunduğu bu kıyı, tam bir seyir mekanı haline getirilecek. Yeni düzenleme ile artık denizden kıyıya bakıldığında, otoparktaki araçlar değil yeşil tepeler görülecek. Burada yer alan yürüyüş yolunun döşemesi ise kıyıdaki doğallığı pekiştirecek "tuzlu suya dayanıklı" ahşap malzeme ile kaplanacak. "İzmirdeniz" projesi öncesinde yapılan anketlerde çok sayıda İzmirlinin, kıyılarda amatör balık tutma alanlarının bulunma isteğini dikkate alan  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Konak Vapur İskelesinden Karataş'a uzanan kıyı şeridinde olta birimleri kuracak. Bölgenin aydınlatması ise Pasaportla devamlılık sağlayacak şekilde yapılacak. Konak Vapur İskelesi yanmda yer alan otoparkın kapasitesi arttırılacak. Aydınlatması yenilenerek düzenlemesi yapılacak, otopark alam daha rahat, güvenli ve yeşil hale gelecek. Kıyı için tasarlanan ve ilk uygulaması Pasaport'ta yapılan sebiller, Konak kıyı şeridinde de yer alacak. 


 "İzmirdeniz ile hayat kıyılara akacak" sloganı ile yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, çocuklar için de yeni oyun alanları yapacak. Konak Projesi kapsamında yeşil amfilerin yakınında çocuk parkı oluşturulacak. "Deniz" temalı çocuk oyun alanına İzmir Kayığı, deniz feneri, denizatı gibi kent ve kıyı kimliğini vurgulayan oyun elemanları konacak. Güneşli İzmir kıyılarının daha rahat ve kullanışlı hale gelmesi için ahşap pergoleler yapılacak. Gölgelik alan gereksinimini karşılaması için çim amfiden Karataş'a uzanan kıyıda yer alacak pergolelerde sergi alanı, bisiklet parkı ve servis birimleri (VVC-Büfe) yer alacak.


Günboyu