İzmir Kıyı Tasarım Projesi ile Pasaport baştan aşağı yenilenecek!

İzmir Kıyı Tasarım Projesi ile Pasaport baştan aşağı yenilenecek! İzmir Kıyı Tasarım Projesi ile Pasaport baştan aşağı yenilenecek!

İzmir Kıyı Tasarım Projesi ile Pasaport baştan aşağı yenilenecek. Konak Pier'den Karataş'a uzanan 1 km. uzunluğundaki yaklaşık 72 bin m2'lik alan, tasarımla yenilenecek. Bu kesiti yayalar, bisikletliler ve engelliler rahatlıkla kullanacak.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Büyükşehir Belediyesi, Kıyı Tasarımı projesinde Konak Pier ile Karataş arasındaki bölge için yapım ihalesini tamamlayarak sözleşme imzaladı. Göztepe Yaya Üst geçidi ile Üçkuyular Vapur İskelesi arasındaki kıyı düzenlenmesi için gerçekleştirilen ihale de sonuçlandırıldı. 


Büyükşehir, Pier’le kıyıdaki gemi heykeli arasındaki yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik büyük bir alanı tümüyle ağaçlandıracak. Bu bölgeye en az 50 adet palmiye ağacı dikilerek oturma grupları yerleştirilecek. Üç yeşil seyir tepesi daha oluşturulacak


İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin denizle bağının güçlendirilmesi için Mavişehir’den İnciraltı’na uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanması hedefiyle başlattığı “İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi” çerçevesinde yeni bir ihaleyi daha tamamladı. Pasaportta yapım çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yine bu proje kapsamında Konak Pier ile Karataş bölgesi arasında kalan (Konak bölümü) bölümü yenilemek için yapım ihalesi gerçekleştirerek sonuçlandırdı ve sözleşme imzaladı. Büyükşehir, Göztepe Yaya Üst geçidi ile Üçkuyular vapur iskelesi arasındaki kıyı düzenlenmesi için gerçekleştirdiği ihaleyi de sonuçlandırarak kesinleşen kararı firmalara tebliğ etti. 


İşte Konak kıyılarının yeni hali

Konak Pier'den Karataş'a uzanan 1 km. uzunluğundaki yaklaşık 72 bin m2'lik alan, tasarımla yenilenecek. Kıyının bu kesitini yayalar, bisikletliler ve engelliler rahatlıkla kullanacak. Projede öncelikle, yeşil dokunun güçlendirilmesi hedeflendi. Bölgede iğde, ılgın, ağaç zakkum, palmiye, gülibrişim, akasya, tesbih ağacı, çınar yapraklı dut, çalı erguvan gibi kıyıda yetişebilen türlerden çok sayıda ağacın yanı sıra çalı formundaki bitkiler dikilecek. Geniş çim alanlar oluşturulacak. Özel olarak tasarlanmış ağaç altı ızgaralar ve ağaç altı aydınlatmalarla güvenlik ve estetik sağlanacak. Bitkisel peyzaj düzenlemesinin en dikkat çekici bölümleri ise palmiye parkı ve yeşil tepeler olacak. 

Pier’le kıyıdaki gemi heykeli arasındaki yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik büyük bir alan tümüyle ağaçlandırılacak. Bu bölgeye en az 50 adet palmiye ağacı dikilerek oturma grupları yerleştirilecek.


Yeşil tepeler geliyor

Konak İskelesi’nin yakınında yer alan ve yıllar içinde basamakları, yeşil dokusu bozulan amfi yenilenecek. Ayrıca üç yeşil tepe daha oluşturulacak. Böylece, İzmirlilerin severek kullandığı çim amfinin bulunduğu bu kıyı, tam bir seyir mekanı haline getirilecek. Proje, denizden kıyıyı seyredenleri de düşünerek hazırlandı. Yeni düzenleme ile artık denizden kıyıya bakıldığında, otoparktaki araçlar değil yeşil tepeler görülecek. Burada yer alan yürüyüş yolunun döşemesi ise kıyıdaki doğallığı pekiştirecek tuzlu suya dayanıklı ahşap malzeme ile kaplanacak.


Amatör balıkçılar için

İzmirdeniz projesi öncesinde yapılan anketlerde çok sayıda İzmirli, kıyılarda amatör balık tutma alanlarının olmasını istemişti. İzmirlilerin bu isteğini dikkate alan Büyükşehir Belediyesi, Konak Vapur İskelesi'nden Karataş'a uzanan kıyı şeridinde 26 adet olta birimi yapacak. 

Bölgenin aydınlatması için Pasaport'la devamlılık sağlayacak aydınlatma elemanları seçildi. 

Konak Vapur İskelesi yanında yeralan otoparkın kapasitesi arttırılacak. Aydınlatması yenilenerek düzenlemesi yapılacak otopark alanı daha rahat, güvenli ve yeşil hale gelecek.

Kıyı için tasarlanan ve ilk uygulaması Pasaport'ta yapılan sebiller, Konak kıyı şeridinde de yer alacak. 


Bisikletseverlere müjde

Kıyıların boydan boya düzenleneceği İzmirdeniz projesinin en önemli getirilerinden biri de bisikletli yaşamı pekiştiren bir anlayışla hazırlanmış olması. Bu proje sayesinde Körfez kıyısında kesintisiz bisiklet yolları projesi etap etap oluşturuldu. Cumhuriyet Meydanı'ndan Pier'e kadar uzanan mavi bisiklet yolu bu bölge ile Güzelyalı'ya ulaşacak. Proje hayata geçtiğinde, kıyıdaki yayalar daha genişlemiş olan yeni yollarını, bisikletliler ise tümüyle kendilerine ayrılmış olan yollarını ve bisiklet park yerlerini kullanabilecekler.


Çocuk oyun alanları

“İzmirdeniz ile hayat kıyılara akacak” diyen Büyükşehir Belediyesi, çocukları da unutmadı. Konak Projesi kapsamında yeşil amfilerin yakınında çocuk parkı yapılacak. "Deniz'' temalı çocuk oyun alanında  İzmir  Kayığı, deniz feneri, denizatı gibi kent ve kıyı kimliğini vurgulayan oyun elemanları tasarlandı. 


İzmirlilerin dileği gerçekleşiyor

Güneşli İzmir kıyılarının daha rahat ve kullanışlı hale gelmesi için ahşap pergoleler tasarlanıyor. Gölgelik alan gereksinimini karşılaması için çim amfiden Karataş'a uzanan kıyıda yer alacak pergolelerde sergi alanı, bisiklet parkı ve servis birimleri (WC-Büfe) yer alacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi

pus