Kontratı biten kiracı nasıl tahliye edilir?

Kontratı biten kiracı nasıl tahliye edilir?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Yatırımlık bir ev aldım, kiraya verdim. Kiracıma kontratı bitmeden 1.5 ay önce kontratı uzatmayacağımı ve evi tahliye etmesini söyledim. Kontrat 4 ay önce bitti, ne evi tahliye etti ne 4 aydır kira ödüyor. Ne yapmam lazım bu durumda?' sorusunu yanıtladı.


Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Emekli oldum ve emekli ikramiyem ile gidip yatırımlık bir ev aldım, bizden sonra çoluğa çocuğa kalsın diye. Aldığımız gibi de kiraya verdik. Zaman zaman kiracımız ile sorunlar yaşadık, ‘olabilir’ dedik müsamaha gösterdik. Şimdi kontratı bitmeden 1.5 ay evvel kontratı uzatmayacağımı ve evi tahliye etmesini söyledim. Kontrat biteli 4 ay olmasına rağmen ne evi tahliye etti ne de 4 aydır kira ödüyor. Kapıya polisle gittim, adam kapıyı açmıyor. Polis de “Evde kimse yok” deyip bir şey yapmadan geri dönüyor. Şimdi hukuken baktığımız zaman bu şahıs benim mülkiyetime tecavüz ediyor. Ben çilingir aracılığıyla kapıyı açtırsam eşyalarını da kapı önüne koydurtsam benim hukuki yönden dezavantajım olur mu? Ne yapmam lazım bu durumda?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Kontratı biten kiracı nasıl tahliye edilir?

Emekli oldum ve emekli ikramiyem ile gidip yatırımlık bir ev aldım, bizden sonra çoluğa çocuğa kalsın diye. Aldığımız gibi de kiraya verdik. Zaman zaman kiracımız ile sorunlar yaşadık, ‘olabilir’ dedik müsamaha gösterdik. Şimdi kontratı bitmeden 1.5 ay evvel kontratı uzatmayacağımı ve evi tahliye etmesini söyledim. Kontrat biteli 4 ay olmasına rağmen ne evi tahliye etti ne de 4 aydır kira ödüyor. Kapıya polisle gittim, adam kapıyı açmıyor. Polis de “Evde kimse yok” deyip bir şey yapmadan geri dönüyor. Şimdi hukuken baktığımız zaman bu şahıs benim mülkiyetime tecavüz ediyor. Ben çilingir aracılığıyla kapıyı açtırsam eşyalarını da kapı önüne koydurtsam benim hukuki yönden dezavantajım olur mu? Ne yapmam lazım bu durumda? ● Z. B.

★ ★ ★ ★ ★

Okuyucuma acil yanıt verme ihtiyacı duydum. Mektubunun da neredeyse tamamına yakınını yukarı aldım. Hem kendisine diyeceklerim olacak hem de diğer okuyucularıma. Öncelikle şunu söyleyeyim, sakın ola ki kapıyı çilingirle açtırıp içeri girip eşyayı kapının önüne koymayı denemeyin, böyle bir hakkınız yok, suç işlemiş olursunuz.

Hele hele bu suçun üzerine bir de kiracı “Evde altınlarım vardı veya paralarım vardı hepsini çalmış” derse ayıkla pirincin taşını, sakın böyle bir şeye girişmeyin. İkincisi kapıya polisle gitmişsiniz, polise ne dediniz ki polis kalktı kapıya kadar geldi? Öyle kiracım kira ödemiyor demekle polis kapıya falan gelmez. Çok çok mahkemeye veya icraya git der, onun için ne söylediğinizi merak ettim.

★ ★ ★ ★ ★

Sonra, kira döneminin bitiminde sözleşme uzama dönemi 10 yılı doldurmadan kiracıya ‘çık’ deyince çıkma mecburiyeti yok. Çıkarmak için kanunda yazılı tahliye nedenlerinden birinin olması ve bu iddia ile açılmış bir davada mahkemenin tahliye kararı vermiş olması lazım.

Şimdi bu kadar olumsuz yazdıktan sonra bir de olumlu yanıt var. Kiracının dört aydır kira ödemediği söylendiğine göre kiracıya ya noterden ihtarname gönderip ödenmemiş kiraların ödenmesi için 30 gün süre verilecek ya da 30 gün ödeme süresi verilen özel icra takibi yapılacak. 30 gün içinde ödenmemiş kiraların tümü ödenmezse 31’inci gün tahliye talepli dava açma hakkınız doğacak. Şayet noter ihtarı değil de icra takibi yolunu seçerseniz takibin kesinleşmesini müteakip haciz tatbik etme hakkını da elde etmiş olursunuz. Yapabileceğiniz şey budur.