Konut alırken nelere dikkat etmeli?

Konut alırken nelere dikkat etmeli? Konut alırken nelere dikkat etmeli?

Gayrimenkul danışmanlığı şirketi Era Türkiye Direktörü Kadir Tümen, gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketlilik doğrultusunda konut almak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken kriterlere anlattı. İşte püf noktalar...Gayrimenkul danışmanlığı şirketi Era Türkiye Direktörü Kadir Tümen, gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketlilik doğrultusunda konut satın almak isteyen yatırımcıyı, dikkat etmesi gereken kriterler konusunda uyardı. 


Türkiye'nin  ekonomik büyümesinde lokomotif sektör olarak kabul edilen inşaat sektörü gelişmesini sürdürüyor. 115 bin 786 konutun satıldığı eylül ayında tüm zamanların satış adedi rekoru kırdı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 102 bin 280 olarak gerçekleşmişti. 


Sektör bu kadar hareketliyken konut satın almak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken kriterler olduğunun altını çizen gayrimenkul danışmanlığı şirketi ERA Türkiye Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen, konut almak isteyenlerin öncelikli olarak toplu ulaşım koşullarına dikkat ettiklerini belirtti. 


Kadir Tümen şu bilgileri verdi: "Türkiye'de gayrimenkul yatırımları her geçen gün artıyor. Bu artış, potansiyel yatırımcıların daha nitelikli gayrimenkul bilgilerine de ihtiyaç duymalarına sebep oluyor. Bu doğrultuda eski konut alımında potansiyel yatırımcıların konut alırken, konut kredisi, tapu bilgileri gibi konularda daha fazla ve doğru bilgileri ihtiyacı var. Yeni konutlarda ise inşaat firmasının daha önce yaptığı projeler, teslimat tarihleri ve finansman seçenekleri de öncelikli olarak incelenmesi gereken konular arasında yer alıyor. 


Öte yandan sosyal yaşamın gerekliliklerinden, özellikle ulaşım, okul ve hastane gibi lokasyonlara yakınlık, sosyal çevre ve depreme dayanıklılık konut alıcılarının önem verdiği unsurlar." 


Yasalara uygun mu?


Ticari gayrimenkullerin satın alınmasında teknik bilgilere de ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Kadir Tümen, satın alınması muhtemel gayrimenkulün öncelikle iskân durumunun sorgulanması gerektiğini kaydetti. Tümen "Alınacak mu mülkte hangi isin yapılabileceği, is kolu belli ise yapılacak isin gerekli fiziksel özelliklere ve yasal yönetmeliklere sahip olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu arada yapmış olduğu yatırımın geri dönüş süresi, konutun bulunduğu bölgenin gelecekteki değer artısı ve gelişimi ise hesap edilmesi gereken önemli parametreler. 


Potansiyel yatırımcılar bahsedilen konular ile ilgili ne kadar nitelikli bilgi alırlarsa o derece doğru bir yatırım yapmış olacaklardır" dedi. 


Star