Çukurova Balkon

Konut almanın püf noktaları!

Konut almanın püf noktaları! Konut almanın püf noktaları!

Konut sektörü gün geçtikçe yükseliyor. Sektörün gidişatı inşaat firmalarını da artırdı. Peki konut almanın püf noktalarını nelerdir? Kozan Emlak İşyeri Sahibi Hatice Küçükkozan, sizler için anlattı.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Kahramanmaraş'ta konut sektörünün 2014 yılında tırmanışa geçmesiyle parmakla sayılan inşaat firmalarının sayısı da o oranla artmaya başladı. Tecrübeli olan inşaat firmaları büyük krizlerden bile dim dik çıkarken; sektöre sonradan dâhil olan firmalar, en küçük krizde yok olup gitti. İşten anlamayan yüzlerce firmanın inşaata yönelmesiyle hem sektörün en eskileri hem girişimci hem de yatırımcı mağdur oldu. Konut fiyatları da dikkate alınacak olursa; hiçbir yatırımcının; "bir daha senden alışveriş yapmam" deme lüksü yok. Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi olarak ciddi bir iş haline gelen konut almanın püf noktalarını araştırdık. 


1- BÖLGENİN PRİM POTANSİYELİ İYİ HESAPLANMALI 

Konut almayı planlayan tüketicilerin bölgenin getirdiği ve getireceği fırsatları iyi analiz etmeleri gerektiğine işaret eden Kozan Emlak İşyeri Sahibi Hatice Küçükkozan, "Yatırım yapılması planlanan konutun bulunduğu bölgenin prim potansiyelinin iyi hesaplanması gerekiyor. Konutun fiyatının ve kira bedelinin sağlıklı bir şekilde araştırılarak yüksek kazanç sağlayacak doğru projenin seçilmesi hassas bir konu. Metroya, havaalanına, deniz ulaşımına yakın, merkezi bölgelerdeki konutlar hem yatırım hem de yaşam için her zaman avantajlı oluyor" dedi. 


2- STATİK VE ESTETİK DEĞERLER BİRLİKTE SORGULANMALI 

Kahramanmaraş'ın birinci dereceden deprem bölgesinde yer aldığına dikkat çeken Küçükkozan, şöyle konuştu; "Tüketicilerin konut seçerken hem statik hem de estetik değerleri birlikte sorgulamaları gerekiyor. Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her aşamasında alınacak mühendislik hizmeti yapıların güvenli ve sürdürülebilir olmasının en önemli teminatı. En son Deprem Yönetmeliği'ne uygun olarak, yüksek dayammlı zemin üzerine güçlü radye temel, kalın ve uzun perde kolonlar, Türkiye Hazır Beton Birliği onaylı hazır beton ve konvansiyonel sistemle inşa edilen projeler bina dayanımı açısından avantaj sağlar. Bununla birlikte binayı dış etkenlere karşı koruyan, enerji tasarrufu, konfor ve güvenlik sağlayan ısı, su, ses ve yangın yalıtımı gibi uygulamaların da soruşturulmasında fayda var. Elbette binanın dışı kadar içinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve yaşarken mutlu hissettirecek estetik unsurlarda çok önemli!" 


3- SOSYAL DONATILI MARKALI PROJELER SEÇİLMELİ 

Kişilerin ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına uygun olmayan konutların hayal kırıklığına neden olabileceğini kaydeden Hatice Küçükkozan, "Yaşanılan bölgede güven ve huzur içinde kaliteli zaman geçirilebilecek sosyal donatıların olması özellikle büyük şehirlerde motivasyon açısından avantaj sağlıyor. Ayrıca çocuklu ailelerin oturacakları konutu seçerken aktif ve güvenilir sosyal ortamlara sahip projeleri tercih etmeleri, çocukların özgüvenli bireyler olarak yetişmesi açısından da oldukça önemli. Bu noktada en sağlıklı yol, detaylı bir araştırma ile lokasyonu belirledikten sonra güvenli liman olan markalı konut projeleri arasından tercih yapmak" ifadelerine yer verdi. 


4- ÖRNEK DAİRELER İPUCU VERİR 

Örnek dairelerin, projenin bitmiş hali hakkında fikir vermesi nedeniyle önemli olduğunu vurgulayan Küçükkozan, "Müşteri açısından bir teknik şartname özelliği taşıyan örnek daire, projenin kalitesini ve vaat ettiği yaşam standardını görsellerden çok daha iyi yansıtıyor. Projede sunulanların uygulanabilirliği çok daha net görülebiliyor. Görsellerle anlatılamayacak ya da gözden kaçabilecek bazı detaylar da konut satın alacaklar tarafından daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilebiliyor" şeklinde konuştu. 


5- KÖKLÜ VE GÜVENİLİR İNŞAAT FİRMALARINA YÖNELİN 

Konut alırken huzurlu olabilmenin en kesin yolunun köklü ve güvenilir firmaları tercih etmekten geçtiğine dikkat çeken Küçükkozan, şunları kaydetti: "Tüketicilerin konut almayı düşündükleri firmanın referanslarını araştırması ve mümkünse eski projelerini yerinde görmesi çok faydalı olur. Mühendislik ve mimarlık hizmetlerine gereken önemi veren, projelerini zamanında teslim eden, taahhüt ettiği tüm özellikleri eksiksiz bir şekilde hayata geçiren, projeleri prim yapan köklü inşaat firmalarını tercih etmek büyük avantaj sağlar. Kahramanmaraş'ta Bugün