Konut çevre temizlik vergisi 2019!

Konut çevre temizlik vergisi 2019! Konut çevre temizlik vergisi 2019!

Çevre temizlik vergisi fiyatları 2019 geçtiğimiz günlerde belli oldu. Tebliğ ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren konutlar ile işyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi tutarları tespit edildi. İşte konut çevre temizlik vergisi 2019...

Çevre temizlik vergisi fiyatları 2019 geçtiğimiz günlerde belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’nın 51 seri nolu Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği, 31 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer aldı.

Tebliğ kapsamında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren konutlar ile işyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi tutarları tespit edildi.

Yeniden değerleme oranı yüzde 23,73

Bakanlık tarafından 2018 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 olarak tespit edildi. Buna göre; 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren konutlar ile işyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi Tebliğ kapsamında belirlenen tutarlara göre tahsil edilecek.

Konutların çevre temizlik vergisi, su faturalarına yansıtılıyor olup; vergi su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 39 kuruş, diğer belediyelerde 29 kuruş olarak hesaplanacak.

Diğer taraftan, belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, aşağıda yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecek.


2019 yılı çevre temizlik vergisi fiyatları belli oldu!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

 

pus