06 / 07 / 2022

Konut fiyatları en çok Sırbistan'da arttı!

Konut fiyatları en çok Sırbistan'da arttı!

IMF Küresel Konut İzleme Raporu açıklandı. Rapora göre, 2017'nin ilk çeyreğinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke yüzde 19.5'luk artışla Sırbistan oldu.Uluslararası Para Fonu (IMF) dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ve en fazla düştüğü ülkeleri açıkladı. 


IMF Küresel Konut İzleme Raporu verilerine göre, 2017 yılının ilk çeyreğinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke yüzde 19.5'luk artışla Sırbistan oldu.


Ocak – Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre ev fiyatlarının en çok gerilediği ülke sıralamasında ise yüzde 16.7'lik düşüşle Brezilya ilk sırada.


Türkiye'de ise konut fiyatları yüzde 2.7 artışla 37'nci sırada yer aldı. Konut fiyatı – gelir düzeyi makasının en çok açıldığı ülke ise Yeni Zelanda oldu.


Konut kira bedellerinin satılık fiyatlarına göre en az arttığı ülke Kolombiya olurken, Kanada ikinci, Yeni Zelanda üçüncü, İsveç dördüncü, İsrail beşinci sırada yer aldı. IMF raporuna göre, kiraların satılık ev fiyatlarından daha çok arttığı yani konut yatırımında en hızlı kazandıran ülkeler sırasıyla Rusya, Litvanya, Estonya, Yunanistan ve İspanya oldu.Sözcü