08 / 12 / 2023

Konut fiyatlarına yüzde 10 zam bekleniyor!

Konut fiyatlarına yüzde 10 zam bekleniyor!

Uzmanlara göre gayrimenkul, yatırımcısına altın ve dövizden çok kazandırıyor. Ekonomik durgunluğun yaşandığı bir ortamda yapılacak konut yatırımının güçlü bir hükümetin kurulmasıyla yatırımcısına yüzde 10’luk kazanç sağlaması bekleniyor.Yeni yılla birlikte konut fiyatlarına yüzde 10 zam bekleniyor. Seçimlerin ardından bankaların verdiği konut kredilerinin faiz oranlarında düşüş beklediklerini belirten  İzmir  Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Faizler düştüğünde talep artacağı için konut fiyatları da artar" dedi.İkinci el hareketli


Gayrimenkul piyasasının yaklaşık 2 yıldır yerinde saydığını belirten Güleroğlu, birinci el konutlarda hareketlilik olsa da ikinci el konut satışlarında durgunluk yaşandığını söyledi. Son 3 ayda ikinci el piyasasında da hareketlenme başladığını belirten Güleroğlu şöyle konuştu:


Faizler düşerse...


“Faiz oranlarının biraz daha aşağı düşebileceğini hesap ederek hareket ediyor insanlar. Seçimlerin ardından yeni hükümetin kurulmasından sonra istikrar sağlanırsa, dövizin ateşi düşer, faiz aşağıya iner. Bu ne demektir; bugün 250 liraya aldığınız evi faizler aşağıya düştüğünde talep olacağı için yüzde 10 fazla rakama almak zorunda kalabilirsiniz.”


Yapılandırma imkânı var


Gayrimenkulun yatırımcısına her halükarda para kazandırdığını anlatan Güleroğlu, “Bugün faiz oranları yüzde 1.10-1.15 bandında geziyor. Yüzde 1.10’dan alıp yarın faizler aşağıya düştüğünde yeniden yapılandırıp kredi ödemenizi daha da düşürebilirsiniz. Ancak bugün 250 bin liraya aldığınız bir gayrimenkulü 6 ay sonra o paraya alamazsınız” diye konuştu.


Günlük kiralamayı çözün


Türkiye genelinde sayıları 30 bini geçen “günlük kiralık” evler ile ilgili acil bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Mesut Güleroğlu, devleti gelir kaybına uğratan bu yöntemin suça ve suçluya da sığınak olabildiğini söyledi. Güleroğlu, “Bu tip ev kiralamaları için yurtdışında her türlü belge isteniyor. Biz de ise hiçbir kayıt altına alma yok, sözleşme yok sadece anahtar verip anahtar alınıyor. Terör, fuhuş olayları, uyuşturucu kullanımı için kiralayabiliyorlar. Emlakçılar Odasının tasvip ettiği bir şey değil” diye konuştu.


Bugün


Geri Dön