Konut hesabında hibe şartları neler?

Konut hesabında hibe şartları neler? Konut hesabında hibe şartları neler?

Devlet tarafından belirlenen bankalar üzerinden kendileri için konut hesabı açan kişilere, birikimleri sonrasında hibe sağlanıyor. Peki konut hesabında devletten hibe almanın şartları neler?Devlet tarafından belirlenen bankalarda konut hesabı açan vatandaşlara, belirli bir süre birikim yaparak devletten geri ödemesiz hibe fırsatı sunuluyor. 

Bankalarda konut hesabı açanlara devlet destekli hibe oranı, hesabın süresine göre değişiyor. Peki devlet destekli konut hesabında devletin katkı oranı ne kadar? İşte detaylar...

-36 – 47 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren vatandaşlara, devletin katkı sağlayacağı oran yüzde 15 olurken; azami katkı tutarı 24 bin 741 TL tutarında oluyor. 

-48 – 59 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktirenlere, devletin katkı sağlayacağı oran yüzde 18 olarak belirlenirken; azami katkı tutarı ise 26 bin 645 TL olarak belirlendi. 

-60 ay ve üzeri devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren vatandaşlara devletin katkı sağlayacağı oran yüzde 25 olarak belirlenirken; azami katkı tutarı da 28 bin 548 TL olarak yapılıyor. 

Eğer evlenecek olan çiftlerin bu hesabı ortak açması durumu olursa da, devlet desteği 57 bin TL’ye kadar çıkıyor. 

Kampanyanın bir diğer koşulu düzenli ödeme yapılması. 

Tek seferde toplu para yatırılmasından daha çok aylık olarak para biriktirilmesinin teşvik edilmesi amacıyla düzenli ödeme yapılması isteniyor. Konut hesabı açan kişiler arasından en az 36 aylık hesabı olanlar hibe desteğinden faydalanabiliyor. 

Paranın birikim süresine göre konut hesabında hibe tutarları yükseliyor.

Geri ödemesiz devlet desteği ile konut almak isteyen vatandaşların en az 3 yıl hesaplarının açık olması gerekiyor. Bu şartlar altında devlet hibesinden herkes faydalanabiliyor.

İlk kez konut alacaklara devletten 30 bin TL’lik hibe!