Çukurova Balkon

`Konut ihtiyacı olanların yüzde 20'sinin satın alma gücü var'

`Konut ihtiyacı olanların yüzde 20'sinin satın alma gücü var' `Konut ihtiyacı olanların yüzde 20'sinin satın alma gücü var'

Soyak Holding CEO Vekili Emre Çamlıbel, 17. Uluslararası AREUEA Konferansı'nda dar gelirlilerin konut ihtiyacı konulu araştırma sonuçlarını anlattı.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Soyak CEO Vekili Emre Çamlıbel, katıldığı 17. Uluslararası AREUEA Konferansı'nda, Haziran 2008'de sonuçları ilk kez duyurulan ve GYODER adına "Affordable Housing Institute" tarafından ve birçok kuruluşun katkılarıyla hazırlanan "Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri" araştırması sonuçlarını katılımcılara sundu.

Soyak, İstanbul'da Ceylan Intercontinental Hotel'de, 3-6 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenlenen, 17. Yıllık Uluslararası AREUEA (Amerikan Gayrimenkul ve Kentsel Ekonomi Birliği) Konferansı'na katıldı.

Konferansta bir konuşma yapan Soyak Holding CEO Vekili ve Gayrimenkul Grup Başkanı Emre Çamlıbel, Türkiye'de gayrimenkul sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu. Çamlıbel, ayrıca Haziran 2008'de sonuçları ilk kez duyurulan ve GYODER adına "Affordable Housing Institute" tarafından ve birçok kuruluşun katkılarıyla hazırlanan "Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri" araştırması sonuçlarını katılımcılar ile paylaştı.

Aynı zamanda GYODER Yönetim Kurulu'nda görev alan Emre Çamlıbel, Türkiye'de  önümüzdeki 10 yıl içerisinde, her yıl 600 bin yeni konut ihtiyacının doğacağını ve ekonomik nedenlerden ötürü, konut ihtiyacı olanların sadece yüzde 20'sinin satın alma gücü olduğunu belirtti.

Çamlıbel konuşmasını, dar gelirli kesimin konut sahibi olmasına yönelik çözüm önerilerini içeren araştırma raporunun sonuçlarını açıklayarak sürdürdü ve "Buna göre, Türkiye'de düşük gelirlilerin ev sahibi olabilmesi için ciddi politikalar izlenmesi gerekiyor ve devlet talebi karşılama konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiriyor" diye konuştu. Bununla beraber, menkul kıymetleştirme (securitization) ve yeni mortgage yasası konularına da değinen Çamlıbel, ikincil pazarların aktive olması gerektiği ve daha fazla nakide ihtiyaç olduğunu söyledi.

Araştırma raporunun diğer önemli sonuçlarını ise artmakta olan şehir nüfusu ve dar gelirliler için konut arazisi ihtiyacının oluşturduğunu belirten Emre Çamlıbel, buna göre, yasa dışı yapılaşmanın önüne geçilmesi gerektiğini ve uygulamaya yönelik kiralama programlarının oluşturulmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Soyak CEO Vekili Emre Çamlıbel, Türkiye'de gayrimenkul sektöründe büyük bir potansiyel olduğunu ve sektörün büyük bölümünün yaşam alanlarını kapsadığını belirterek sözlerini sona erdirdi.

1992 yılından beri düzenlenen Yıllık Uluslararası AREUEA (The American Real Estate and Urban Economics Association) Konferansı, gayrimenkul sektörü ve kentsel ekonomi konularını etkileyen ve giderek artan bir ilgi gören uluslararası konuları gündeme getirmeyi amaçlıyor. AREUEA üyeleri, dünyada 45 ülkeden birey ve kütüphaneyi içeriyor. Her yıl düzenlenen ve 2008'de İstanbul'da gerçekleştirilen Uluslararası Konferans, ABD ve diğer ülkeler arasında bir köprü oluşturmak üzere organize ediliyor.