06 / 02 / 2023

Konut kredilerinde faiz indirimi yapılacak mı?

Konut kredilerinde faiz indirimi yapılacak mı?

İpotekli ilk el ev satışları Mayıs 2021'de 3 binden düşük seyretti. Geçen yılki gibi düşük faiz oranlı konut kredisinin vakti geldi mi?Dünya Gazetesi Alaattin Aktaş bugünkü köşesinde Mayıs 2021 konut satışlarını kaleme aldı. 

İşte Alaattin Aktaş'ın 'Konutta faiz indirimi şart oldu' başlıklı yazısı...

İpotekli ilk el ev satışları Mayıs 2021'de 3 binden düşük seyretti. Geçen yılki gibi düşük faiz oranlı konut kredisinin vakti geldi mi?

Geçtiğimiz sene tam olarak bu zamanlardı. Koronavirüs salgını etkisini iyiden iyiye göstermeye başladı ve bu salgının ekonomik zararlarının hafifletilmesi amacıyla bütün ülkeler önlem alıyordu. Türkiye'de de gerekli adımlar atıldı. Öncelikle konut stoku çoğalmıştı; bu stokun eritilmesi ve ekonomiye can suyu olması amacıyla kamu bankaları eliyle çok düşük faiz oranlı krediler hayata geçirildi. Öyle ki, sıfır evler için bir sene ödemesiz imkan sunuldu. O zaman kredi alanlar ödemelerine şimdi başlıyor. 

Konut kredilerinde faiz indirimi yapılacak mı?

Geçen sene atılan bu adım doğruysa, ki bu adım atılmış olması sebebiyle doğrudur, şimdi de ev alımında bir faiz indiriminin beklenmesi doğal.

İlk el satış aynı düzeyde

TÜİK’in Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kaynaklarını baz alarak hazırladığı verilere göre; ev satış ve devri Mayıs ayında gerileme gösterdi.

Satış-devir ayrıntısıyla ilgili yaklaşımı şu şekilde; ilk el işlemler satış, ikinci el satışlar ise devir olur. Çünkü konut sektöründeki hareketlenmeyi sağlayan ve stokların azalmasına imkan sunan ilk el satışlar olur, ikinci el devirler bunlara katıkıda bulunmaz. 

Geçtiğimiz ay ilk el satış 18 bin olarak gerçekleşti, ikinci elde yaşanan devir ise 41 bin seviyesinde kaydedildi.

İlk el satış rakamları geçtiğimiz seneyle hemen hemen aynı seviyede. Geçtiğimiz sene Mayıs ayında yaklaşık 17 bin adet ilk el satış gerçekleşti. 

İkinci el devirde yaşanan yükseliş ise biraz daha çok. Geçtiğimiz senenin Mayıs ayında yapılan devir 34 bin düzeyinde kaydedildi.

Konut kredilerinde faiz indirimi yapılacak mı?

İpotekli satışlar dibe oturdu

Konut kredisindeki faiz indirimi ihtiyacı rakamlarla kendini ortaya koyuyor. 

2020 Mayıs'ta 6 bin 231 olan ipotekli ilk el ev satış rakamları, 2021'de 2.956 oldu. İlk 5 ayda yapılan satış da 56 binden 21 bine düştü. Son senelere bakıldığında; 3 binin altına 3'üncü defa düşüldü. 

En düşük ipotekli ilk el satış 2 bin 490 adetle Temmuz 2019'da kaydedildi. İkinci en düşük satış rakamı ise 2 bin 725 adetle 2018 yılının Kasım ayında oldu. 

Konut kredilerinde faiz indirimi yapılacak mı?

Ve üçüncü en düşük satış da 2 bin 956 satış rakamı ile 2021 Mayıs'ta kaydedildi.

Şimdi konut kredisi faiz oranlarını şöyle yine ödemesiz dönemli, yüzde 1’in altında bir düzeye çekmenin ve bunun için kamu bankalarının devreye alınmasının tam vakti.

Tam kapanmada konut satışları ne oldu?

Konut sektöründe normalleşme adımları atılıyor!

Konut satışlarına yabancı dopingi!

2021 Mayıs'ta 59 bin 166 konut satıldı!
Geri Dön