Konut kredilerinde faizler yükseldi!

Konut kredilerinde faizler yükseldi!Piyasa faizlerinden Merkez Bankası’nın örtülü faiz artışına anında tepki geldi. Fonlama maliyeti 200 baz puandan fazla artınca, faizlerde dipten çıkış hızlandı. İhtiyaç kredilerinde faizler yıllık yüzde 18’i geçti, konut kredilerinde yüzde 13’e dayandı.


Piyasa faizlerinden likidite daraltılması ve örtülü faiz artışına hızla tepki geldi. Paranın maliyetinin artması kredileri anında etkiledi. Faizler en çok bireysel kredilerde artış gösterdi. 

Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre; Merkez Bankası'nın haftalık verisine göre, 28 Ağustos itibarıyla ihtiyaç kredisi faiz oranı yıllık yüzde 18.06'ya yükseldi. Temmuz sonuna göre ihtiyaç kredisi faizleri 658 baz puan artış gösterdi. Haftalık verilere göre Ağustos sonunda Temmuz sonuna bakıldığında konut kredisi faizleri 409 baz puan artışla yıllık yüzde 13.31'e yükseldi. 

Konut kredilerinde hem faizler yükseldi hem de yeni kredi kullanımı düştü. Kamu bankalarının Haziran'da hayata geçirdiği konut kredi kampanyaları da Ağustos itibarıyla bitti. 

Kamu bankalarının 0.64 faiz oranı ile tarihin en düşük seviyesine düşürdüğü konut kredisi faiz oranları şimdilerde aylık 0.99-1.09 arasında seyrediyor. Özel bankalarda ise konut kredisi faizleri aylık yüzde 1.15 ile yüzde 1.80 arasında değişiyor. 

Ev alacaklar dikkat! Konut kredisi faizlerinde son durum ne?