Konut kredisi çekilirken hangi sigortalar yaptırılmalı?

Konut kredisi çekilirken hangi sigortalar yaptırılmalı?Yeni tüketici kanunu ile konut kredisi kullanırken bazı sigortaların da yaptırılması gerekiyor. Peki bu sigortalar neler? İşte detaylar...


Bir ev sahibi olmak neredeyse her insanın hayali. Ev alırken de çoğu kişi bankalara başvuruyor ve konut kredisi çekiyor. Peki konut kredisi çekilirken nelere dikkat edilmeli?

Pusula Haber'den Mine Doruatlı'nın haberine göre; Kerem Nükte Gayrimenkul Müdürü Hasan Aksay, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre, Aksay, ev sahibi olmak için kredi çekilirken bazı sigortaların da yaptırıldığına dikkat çekti. Ev sahibi olmak için kredi çekerken yaptırılması gereken 4 sigortaya ilişkin konuşan Aksay, şu açıklamalarda bulundu:

Konut kredisi çekilirken hangi sigortalar yaptırılmalı?

KONUT KREDİSİ ÇEKERKEN HANGİ SİGORTALAR YAPILIR?

Yeni tüketici kanunu ile konut kredisi çekerken bazı sigortaların yaptırılması gerekli. Yasal değişiklik ile konut kredilerinde yaptırılması gerekli olan sigorta çeşitleri belli oldu. Bir kısmı zorunlu bir kısmı ise isteğe bağlı olan sigortalarda, tüketiciler için alternatif bazı çözümler de sunuluyor. Konut kredisi kullanırken yaptırılan başlıca sigortalar şöyle: Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), Konut Sigortası, Hayat Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası.

HAYAT SİGORTASI: Bazı bankalarda zorunlu olan hayat sigortası, krediyi kullanan vatandaşın yaşamını yitirdiği tarihten itibaren, tüm borcunu kredi oranı ile karşılayan sigorta çeşidi. Her ne kadar bütün bankalarda zorunlu olmasa da kredi çeken müşterilere yapılması için bazı yönlendirmeler yapılır.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI (DASK): Kanuni olarak zorunlu olan bu sigorta türünde konutun yer aldığı konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı hesaplanır. Belirlenen metrekare fiyatı evin brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta tutarı belirlenir. Her yıl sigortanın bedeli güncellenir ve sigorta yenilenir. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan sebep olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar.

Konut kredisi çekilirken hangi sigortalar yaptırılmalı?

KONUT SİGORTASI: Konut sigortası, konutları yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza gibi risklere karşı güvence altına alan sigorta çeşidi. Konut sigortası bankalar tarafından kredi bitimine kadar zorunlu tutuluyor olsa da bu sigortanın yasal olarak yaptırılması zorunlu değildir. Konut sigortası senelik olarak tahsil edilir.

FERDİ KAZA SİGORTASI: Ferdi Kaza Sigortası, bankaların zaman zaman hayat sigortası yerine bankaların müşterilerine sunduğu sigorta çeşidi arasında yer alıyor. Zorunlu tutulmamakla birlikte banka tarafından alternatif olarak öneriliyor. Ferdi kaza sigortası, hayat sigortasından farklı olarak sadece kaza sonucunda yaşanan ölümleri teminat altına alır.

Konut sigortasında hangi hasarlar karşılanır?