Konut kredisi devredilebilir mi?

Konut kredisi devredilebilir mi?

Bütçeye uygun, doğru yerden doğru kredi alınmadığı takdirde ev sahibi olmak için kredi kullanan vatandaş kredi taksitlerini ödeyemez hale gelebiliyor. Bu durumda evin satış sürecinde konut kredisi de devredilebilir mi?


Konut kredisi devredilebilir mi?

Banka ve finans kuruluşlarının, gayrimenkul ipoteği karşılığında konut sahibi olmak isteyenlere sunduğu kredi türü olan konut kredisi ile uzun vadede düşük faiz oranları ile ev sahibi olunabiliyor.


Kredi kullanılarak alınan ev, kredi borcu bitmeden satılabiliyor. 

Veya bütçeye uygun, doğru yerden doğru kredi alınmadığı takdirde ev sahibi olmak için kredi kullanan vatandaş kredi taksitlerini ödeyemez hale gelebiliyor. 


Bu süreçte kredi borcunun kapatılması veya devredilmesi gerekiyor. Peki, konut kredisi devredilebilir mi?


Konut kredisi borcunun devri ancak konutun el değiştirmesi ile söz konusu olabiliyor. 


Evin satılması halinde konutun bir önceki kredisi kapatılarak, yeni malik için yeni kredi açılıyor. Kredi borcu bulunan konutun satılamaması durumunda, bu kez konutu banka satışa çıkarıyor.


Banka verdiği kredi karşılığında aldığı teminat olarak satışa konu olan konutun üzerinde veya bir başka gayrimenkul üzerinde ipotek kuruyor.


Krediye konu olan veya teminat olarak gösterilen konut satışa çıkarılıyor ve satıştan elde edilen gelir ile söz konusu kredi borcu kapatılıyor.


Konut kredisi temerrüt faizi 2015!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com