16 / 08 / 2022

Konut kredisi faizleri aylık 0.69’a mı düştü?

Konut kredisi faizleri aylık 0.69’a mı düştü?

Bankaları kredi faizlerinde yaklaşık bir aydır süren durağanlık sona erdi. En uygun konut kredisi faizi aylık yüzde 0.69’a kadar düştü. Nisan başında konut için en düşük faiz oranları ne kadar oldu?Bankaların konut kredisi faiz oranları yaklaşık 10 aydır sürekli düşüş yönünde hareket ediyor. Son bir ayda coronavirus salgını ve kurda yaşanan hareketlilikle faiz oranlarındaki düşüş sabit kalmıştı. 

Kredi faiz oranlarındaki durağanlığı ilk olarak kamu bankaları bozdu. Coronavirus tedbirleri kapsamında açıklanan ekonomik istikrar kalkanı projesi ile kamu bankalarında düşük gelirli tüketici için ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 0.79’a düştü. 

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ilk defa satışa çıkan sıfır konutların kredilendirilmesinde ise Ocak ayından itibaren kredi faiz oranlarını yüzde 0.79’a düşürmüştü. Konut kredisi faizlerinde en düşük olan söz konusu oran Nisan ayı itibariyle değişti. 

Türkiye Finans Bankası banka gayrimenkulü konutların satışı için kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.69’a indirdi. Oran bankalar arasında konut için sunulan en düşük kredi faiz oranı oldu. 

Söz konusu oran üzerinden 200 bin TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 2 bin 450 TL oluyor. Vade sonunda masraflar hariç yapılan toplam anapara ve faiz ödemesi ise 294 bin 700 TL’ ye denk geliyor. 

Kredi pazarı'nın araştırmalarına göre 6 Nisan ile başlayan haftada en uygun konut kredisi taksitleri şu şekilde;

Türkiye Finans 

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı banka gayrimenkulü konut finansmanı için aylık yüzde 0.69 oranı ile konut finansmanı kullandırıyor. 

Kamu Bankaları 

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor. 

İş Bankası 

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için yüzde 0.95 faizle konut kredisi sağlıyor. 

Akbank

Akbank 10 yıl vadeye kadar aylık yüzde 0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor. 

Yapı Kredi 

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 

Konut kredisi faizlerine koronavirüs etkisi! 

Konutta peşinat fırsatı! 

Bankaların konut kredisi koşulları esnedi!