Konut kredisi oranları artışıyla maliyetler de artacak!

Konut kredisi oranları artışıyla maliyetler de artacak! Konut kredisi oranları artışıyla maliyetler de artacak!

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Şehriban Kıraç, son aylarda yaşanan konut kredisi faiz oranlarındaki değişimi değerlendirdi. Kıraç, yazısında ' Konut kredisi oranları artışıyla maliyetler de artacak ' dedi...Orta vadede konut fiyatlarında yüzde 10-15 oranında bir artış olacak. Konut kredisi oranları artışıyla maliyet artacak.

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Şehriban Kıraç, son aylarda yaşanan konut kredisi faiz oranlarındaki değişimi değerlendirdi. Kıraç, yazısında şu konulara yer verdi:


Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE), 2013 Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1.47 oranında artarak 145.33 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,02 oranında artan endeks, aynı dönemde reel olarak yüzde 6.24 oranında artış kaydetti.


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası İstatistik Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı 2013 Kasım ayı ‘Konut Fiyat Endeksi’ne göre 2012 Kasımında metrekaresi 1146.85 TL olan konutların 2013 kasımında metrekaresi 1299.80 TL’ye çıktı. Üç büyük ilin yeni konutlar fiyatendeksleri değerlendirildiğinde, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre İstanbul ve İzmir’de sırasıyla yüzde 1.83 ve yüzde 0.46 oranlarında artış, Ankara'da ise yüzde 0.17 oranında azalış görüldü.


Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Üyesi Işık Gökkaya, dövizin yükselmesinin inşaat malzemelerinin fiyatlarını arttırdığını belirterek, “Bu da konut fiyatlarını yükseltecek. Orta vadede konut fiyatlarında yüzde 10-15 oranında bir artış olacak. Konut kredisi oranları artışıyla maliyet artacak. 2013’teki konut satış rakamlarına 2014’te ulaşmak zor gibi görünüyor. 2013’te 1 milyon 144 bin konut satıldı. Bunun yüzde 40’ı da konut kredisi ile yapıldı. Şu an konut kredileri yüzde 1.0-1.15 aralığında. Bu yıl bu oranların yüzde 1.25’lere çıkma olasılığı var. Bu da ciddi maliyetler oluşturacak ve konut kredisi kullanım oranını azaltacak, zira dolardan kaynaklı çimentoda ve demirde yüzde 25 fiyat artışı oldu” dedi.


Türkiye Algısı Zarar Gördü


REIDIN Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Kayhan 17 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından Türkiye’nin güvenli liman algısının Körfez ülkelerinde bir miktar zarar gördüğünü belirterek, “Bireysel alıcı düzeyinde çok büyük bir değişiklik yok hatta Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybı olumlu bile yansıdı. Ancak, kurumsal yatırımcılar açısından bunun tam tersi bir durum söz konusu. Türkiye’ye yönelik ekonomik ve politik istikrarsızlık algısı çok olumsuz yansıdı” dedi. Kayhan, belirsizlikten çekinen körfez yatırımcılarının Dubai ya da başka bölgelere yöneldiğini ifade etti.


Cumhuriyet