Konut kredisini bir gün geç çeken 14.400 YTL kazandı

Konut kredisini bir gün geç çeken 14.400 YTL kazandı

Piyasalardaki düzelme tüketiciye yansıdı. Anadolubank konut faizini yüzde 1.34'ten yüzde 1.25'e çekti. 100 bin YTL'lik kredinin aylık taksiti 80 YTL düştü. Yeni kredi alan 14 bin 400 YTL daha az ödeyecek.Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indirimi ve yurtdışı piyasalarda son günlerde yaşanan olumlu gelişmeler Türk tüketicisine de yansımaya başladı. Uzun süredir sabit kalan konut kredisi faiz oranları düşüşe geçti. Kredide ilk indirime giden geçen yıl faiz oranlarını yüzde 0.99'a kadar çekerek sükse yapan Anadolubank oldu. Banka konut kredisinde en uzun vadeyi 10 yıldan 15 yıla uzatıp aylık faizi de yüzde 1.34'ten yüzde 1.25'e indirdi. Banka 1-14 yıl arası konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 1.28 olarak belirledi.

AYLIK TAKSİT 1.451 YTL'YE GERİLEDİ

Son indirimin ardından tüketicinin kredi maliyetinde de önemli ölçüde ucuzlama yaşandı. 165 yıl vadeli 100 bin YTL'lik kredi çeken tüketicinin aylık taksiti bin 531 YTL'den bin 451 YTL'ye geriledi. Böylece aylık taksit tutarı 80 YTL azaldı. Tüketicinin vade boyunca yapacağı toplam ödeme miktarı ise 275 bin 580 YTL'den, 261 bin 180 YTL'ye geriledi. Böylece krediyi bir gün sonra çeken tüketici toplam 14 bin 400 YTL'lik indirim imkanına kavuştu. 10 yıl vadeli kredi çekmek isteyen tüketici ise ayda bin 731 YTL yerine bin 683 YTL taksit ödeyecek. Tüketicinin vade boyunca kárı 5 bin 702 YTL olacak.

FAİZDE DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK

EylüL'de yaşanan gelişmeler uzun süreden sonra konut kredisi faiz oranlarında indirime neden olurken sektörde önümüzdeki günlerde de indirim trendinin devam etmesi bekleniyor. Merkez Bankası'nın faiz oranlarında ekimden itibaren beklenen yeni indirmelerinin kredi maliyetlerine birebir yansıyacağı tahmin ediliyor. Eylül ortasında 28.7 milyar YTL ile rekor seviyelere ulaşan konut kredisindeki büyümenin süreceği kaydediliyor. Konut kredileri temmuz sonundan itibaren 1.65 milyar YTL ile en hızlı büyüyen kredi kalemi olmuştu.

`Piyasa düzeldi faizi indirdik'

Faiz indirimiyle ilgili konuşan Anadolubank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, kredi faizini yurtiçi ve yurtdışı piyasalardaki fiyatların dalga öncesi seviyelere gelmesi nedeniyle düşürdüklerini söyledi. Atakan şunları söyledi: Ayrıca Merkez Bankası'nın faiz indirimi de kararımızda etkili oldu. Önümüzdeki günlerde hem Merkez Bankası'nın yapacağı yeni indirimler hem de yurtdışı piyasalardaki toparlanmaya bağlı olarak kredilerde de faiz indirimi sürebilir. Bizim sektörde öncü olarak başlattığımız indirim hamlesinin yılsonuna doğru diğer bankalara da yayılmasını bekliyoruz. Bu sayede tüketiciler daha ucuza konut finansmanı imkanına kavuşabilecek.

(Star)