Konut projeleriyle marka olmak zor

Konut projeleriyle marka olmak zorÖzsaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, "Konut sektöründe marka olmak öyle kolay iş değil" dedi.


Alışveriş merkezi yatırımları (Carousel, Kayseri Park ve ArmoniPark) ile dikkat çeken, bugüne kadar birçok otel projesini hayata geçiren, son dönemde ise Avrupa Konutları ismiyle "konutta marka olmaya çalıştıklarını" söyleyen Özsaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, "Konut sektöründe marka olmak öyle kolay iş değil" ifadesini kullanıyor. Yaklaşık 30 yıldır inşaat sektöründe yer aldıklarını hatırlatan Süleyman Çetinsaya, başta konutlarda markalaşma düşüncesi olmadığını ifade ederek, "Sektörde büyük ölçekte konut projeleri zaten yapılmıyordu; Emlak Konut'un konutları vardı. Emlak Konut bir marka olmuştur. 2004'ten sonra ise  TOKİ  ile birlikte hasılat paylaşımlı projelerde müteahhitler büyük miktarda konut yapmaya başladı" diyor ve şöyle devam ediyor:
'Markayım' demek için 20 yıl aynı isimle gitmeli
"Büyük miktar dediğim, 1000 konutun üstünde yapılanlar. Biz de bu anlamda 2004 yılında Halkalı'da hasılat paylaşımı müteahhitliğine başladık, TOKİ arazisinde 1360 daire yaptık. Ispartakule'de, Bahçeşehir'de yeni projeler var. Gaziosmanpaşa'da ise 3100 konutluk Avrupa Konutları-TEM projesi var. Bugünden yarına marka olunmaz. 'Markayım' demek de benim için erken. Bugün 'Ben markayım' diyenler 20-25 sene aynı isim adı altında devam etmiştir. Biz de Avrupa Konutları adıyla marka olmaya çalışıyoruz."