24 / 05 / 2022

Konut satışında fiyat spekülasyonu!

Konut satışında fiyat spekülasyonu!

Prokule Türkiye Yönetim Yetkilisi Gökhan Gürlek, konut satışında fiyat spekülasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Peki konut satışında fiyat spekülasyonuna ilişkin yeni düzenleme neleri kapsıyor?Prokule Türkiye Yönetim Yetkilisi Gökhan Gürlek, konut satışında fiyat spekülasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. 

İşte Gökhan Gürlek'in o açıklamaları...

Çin’den gelen koronavirüs salgınına rağmen geçtiğimiz yılda 40 bin adet konut satışı gerçekleştirilmişti. Yabancıya konut satışına yönelik dikkat çeken bir adım daha atılıyor. Yabancıların yüksek fiyatlandırmalar ile karşılaşma durumuna karşın, getirilen değerlendirme raporu zorunluluğunda ortaya çıkan yüksek fiyat oyununa karşı gayrimenkul değerlendirmelerini artık tapu daireleri tarafından yönlendirilen uzmanlar yapacaktır.

Türk vatandaşlığına geçiş için gerekli olan 1 milyon dolarlık gayrimenkul alım şartının 250 bin dolara indirilmesinin ardından yabancıların gayrimenkul yatırımları da hız kazandı. Bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşı Türkiye’den gayrimenkul aldı.

Konut satışında fiyat spekülasyonu!

TAPU DAİRELERİ DEĞERLEME UZMANLARINI BELİRLEYECEK

Hayata geçirilecek düzenleme kapsamında bu ay sonuna kadar yabancıların Türkiye'den satın alacakları gayrimenkullere ilişkin yapılacak olan değer tespitine yönelik raporu tapu dairelerinin  yönlendirdiği gayrimenkul değerleme uzmanları hazırlayacak. 

Değerlendirme sonrasında ki aşamada hazırlanacak rapor da elden tapu dairelerine verilmeyecek, tüm işlemler online kanallar üzerinden yürütülerek işlem gerçekleştirilecek.

Konut satışında fiyat spekülasyonu!

KONUT ALIMINDA BAŞI ÇEKENLER..

En fazla konut alanlar, 7 bin 189 adetle İranlılar oldu. İranlıları takiben ise 6 bin 674 konut ile Iraklılar, 3 bin 78 ile Ruslar ve  1,929 Afkanlılar,  1,174 Kazaklar takip etti.

Deprem ve pandeminin gayrimenkule etkisi!